Goetheho rostlina: neobvyklá rostlina z Madagaskaru
Goetheho rostlina je rostlina, kterou známe také pod názvem Bryophyllum pinnatum nebo kalanchoe pinnata. Tato rostlina dorůstá v ideálních podmínkách do výšky až dva metry. Zajímavá je svými silnými zelenými (nebo žlutozelenými listy), ale také neobvyklými květy. U nás ji pěstujeme pouze jako pokojovou rostlinu. Má klesající zvonovité květy, které jsou zelenožluté až růžově červené barvy. Tyto květy mohou být až 7,5 cm dlouhé. Z nich se posléze vyvíjí plody, které jsou tvořeny čtyřmi částmi a obsahují spoustu hnědavě zbarvených semen.
Výběr stanoviště
Rostlina miluje plné slunce, ale postačí jí částečný stín. Platí, že čím více slunce rostlině dopřejete, tím více můžete mít květů. Avšak minimálně čtyři hodiny denně přímého slunečního záření by Goetheho rostlina měla dostat. Půda by měla být dobře odvodněná, protože se jedná o sukulent. Ideální je písčitá půda nebo speciální směs pro kaktusy a sukulenty. Vhodný substrát si snadno připravíte tak, že smícháte jednu část rašeliny a dvě části písku. Ideální teplota pro pěstování je mezi 20 a 30 °C.
Foto: Pixabay
Zálivka a hnojení
Během vegetačního období vyžaduje rostlina pravidelnou zálivku. Půda by měla být jen mírně vlhká, ale je mnohem lepší, když vyschne, než když by měla být přemokřena. V zimních měsících potřebuje rostlina období klidu, takže zálivku omezte na minimum. Od března až do září hnojte jednou za tři měsíce univerzálním tekutým hnojivem – ale s poloviční dávkou.
Přesazování a množení
Rostlinu přesazujeme na vždy na jaře, ale pouze tehdy, když se vám zdá, že se do květináče už nevejde. V takovém případě přesaďte do květináče o něco většího. Rostlinu je poměrně snadné množit. Jde to bez problémů semeny, řízky nebo dělením rostliny. I jediný list, který zapíchnete do půdy, může snadno zakořenit.
Škůdci a nemoci
Velkou výhodou kromě nenáročnosti pěstování je také to, že se jedná o odolnou rostlinu. Nepodléhá chorobám ani škůdcům.
Zdravotní účinky rostliny
Dalším důvodem, proč pěstovat Goetheho rostlinu, jsou její zdravotní účinky. Používá se například při selhání ledvin, menstruačních potížích, při kašli, bronchitidě či běžném nachlazení. Účinná je také na léčbu astma nebo střevních potíží. Rozdrcenými listy rostliny si potřete bolestivé bodnutí od hmyzu, modřinu nebo kožní vředy. Šťáva z listů se používá také k bolesti žaludku.
Zdroj: https://worldofsucculents.com/kalanchoe-pinnata-miracle-leaf-cathedral-bells/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!