Glyfosát jako spása nebo cesta do pekla? EU má jasno – jeho zákaz zase odložila. A toxiny proudí do našeho jídla dál
Glyfosát jako spása nebo cesta do pekla: Evropská komise rozhodla o používání glyfosátu na dalších deset let. V Evropské unii se proto tento herbicid může i nadále používat. Vy jej budete znát pod názvem RoundUp. Přesto některé ekologické organizace varují před používáním této látky.
Glyfosát víří klidné vody na Evropské komisi již od roku 2015. Tehdy publikovala Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny při Světové zdravotnické organizaci studii o možné karcinogenně látky.
Co to je glyfosát
Jedná se o širokospektrální herbicid určený k hubení plevele. V sedmdesátých letech minulého století vyvinula americká společnost Monsanto látku, kterou poté uvedla do prodeje pod názvem RoundUp. Roku 2018 se podnik stal součástí německého koncernu Bayer.
RoundUp je prostředek na likvidaci plevele, který je celosvětově rozšířen. Jeho použití je rozsáhlé, od zemědělství přes úpravu chodníků až po úpravu kolejí.
Foto: Pixabay
Jed nebo ne?
Glyfosát je dle studie nezávislých vědců v mnoha směrech toxický. Může například:
-
Poškozovat geny
-
Způsobovat rakovinu
-
Narušit střevní mikrobiom
-
Je toxický pro ledviny a játra
-
Je hlavní podezřelý z neurotoxicity způsobující Parkinsonovu chorobu
Jednoznačné závěry však z výzkumu o vlivu glyfosátu na zdraví lidí nejsou. Evropská agentura pro chemické látky a Evropský úřad pro bezpečnost potravin však říkají, že pro lidi je tento herbicid neškodný.
- Studie zkoumající a testující glyfosát samostatně nepotvrzují souvislost mezi rakovinou a tímto herbicidem.
- Ovšem studie, které zkoumají komerční přípravky s obsahem glyfosátu, upozorňují na jeho kacinogenitu. Pravděpodobně spolu souvisí expozice RoundUpu a vzniku rakovin u zemědělců.
- V lidské moči byly americkým výzkumem objeveny rezidua glyfosátu.
Americké soudy ve hře
Některé americké soudy však podpořily teorii, že glyfosát působí negativně na lidské zdraví. Koncern Bayer musí, podle soudu, uhradit ženě trpící rakovinou 3,5 milionu dolarů. Celkem již společnost Bayer musela lidem trpícím rakovinou uhradit dvě miliardy dolarů. Dohromady se jedná o pět soudních sporů.
Náhrada prý neexistuje
Rostliny určené k potravinářskému zpracování, jako jsou pšenice, řepka či kukuřice, nesmí být před sklizní ošetřeny glyfosátem. Na technické plodiny se však zákaz nevztahuje. V roce 2022 použilo 476 tun glyfosátu jenom na českých polích. Data o užití jinde nejsou spolehlivá, jde především o oblasti dopravy, v lesích či v obcích.
Dle velkých zemědělců neexistuje adekvátní náhrada. Jiné alternativy totiž přinášejí více nevýhod.
Zdroje: https://www.ekonews.cz/glyfosat-na-hubeni-plevele-se-ma-v-unii-pouzivat-dalsich-deset-let-jeho-vliv-na-zdravi-se-stale-resi/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.boxhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Roundup
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)