Glorióza: Kus Afriky i u vás doma

Glorióza

Jen asi pět druhů rostlin se vyrovná svými vlastnostmi vzácným orchidejím. Jedná se o rod Glorióza. Nejznámějším druhem je glorioza superba, která spolu s ostatními pochází ze střední Afriky. Krása květů je opravdu neobvyklá stejně jako zajímavé pěstování této rostliny.

Glorióza

Glorióza je exotická a vytrvalá rostlina. Má rada teplo, ale na druhou stranu nevyžaduje přímý sluneční žár a teploty nad 35°C. Jelikož se jedná o rostlinu hlíznatou s popínavým stonkem, je třeba jí obstarat opěru v podobě nějakého žebříčku nebo drátů, který určitě seženete snadno. Květináč by měl být středně velký, tedy 12 až 16 cm. Co se týká substrátu, vystačíte si plně se zahradní zeminou prodávanou v květinářstvích. Rostlinu pak můžete umístit i na okno či balkon, ovšem kde je hodně světla.

Glorióza a pěstování

Tuto rostlinku si můžete vypěstovat buď ze semen, nebo hlízek.  Při volbě výsevu a pěstování semen, si zakoupíte vejčitá semena. Misku na výsev je třeba udržovat stále vlhkou a to při teplotě 20°C až 25°C. Ve chvíli, kdy vám vyroste 3 list, už použijte opěru. Do 12, někdy i do 10 týdnu vám vyroste hlíza, která bude schopna i přezimování. Pokud se vám podaří asi 50 cm velkou rostlinu se stále vyvíjející se hlízou přesadit do většího květináče, můžete se již v prvním roce pěstování radovat z překrásných květů. V případě pěstování z hlízek se hlízky gloriózy chovají stejně jako u cibule lilií. Hlízky vysazujte na začátku dubna a to vegetačním pupenem vzhůru a zároveň aby byl centimetr pod povrchem půdy.

Přezimování

Jestliže nadzemní části rostliny vegetují dobře celé léto, růstový cyklus ukončíte začátkem září. A to tím způsobem, že přestanete rostlinu zalévat. Části nadzemí začnou postupně uvadat, žloutnout a usychat. Až uschnou i stonky, hlízky opatrně vyjměte z květináče, dejte do sklenice a zasypte pískem. V tomto stavu a při teplotě 10°C vydrží i celý rok. Nejkratší doba odpočinku, která je prostě nutná, činí 8 týdnů.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.