Gigant aneb chutný hybrid řepy a divokého zelí: Kdy, jak sázet a správně skladovat

gigant

Skvělá chuť i poměrně rychlý růst činí z této kedlubny zeleninu, jejíž pěstování stojí za to vyzkoušet. Přinášíme návod, jak pěstovat, kdy sázet a následně správně sklízet.

Kedluben gigant patří do skupiny Brassica, a to spolu se zelím, brokolicí, růžičkovou kapustou a dalšími. Přestože se mohou konzumovat i listy, tak mnozí považují chuť za příliš silnou. Je třeba se vyhnout výsadbě tam, kde jste v předchozích 2 až 3 letech pěstovali jinou zeleninu právě z čeledi Brassica. Tímto předejdete šíření chorob, jakožto i nedostatku živin.

Kdy je vhodné sázet kedluben

Sázet je vhodné na jaře v době, kdy teplota půdy dosáhne alespoň 7 °C. Pakliže chcete začít s předpěstováním, tak je vhodné nastartovat semena na začátku dubna či 4 až 6 týdnů před přesazením. Postačí pokojová teplota mezi 15 až 20 °C a jasné horní světlo, které nejlépe podpoří růst. Naopak vysoké teploty mají negativní vliv, tj. růst slabých rostlin, se kterými je pak těžké manipulovat, aniž byste je poškodili.

Nároky na půdu

Kedluben pěstujte v hlinité a dobře propustné půdě s vysokým obsahem organických látek. Plodiny lze pěstovat na těžší půdě, pakliže je dobře propustná, na písčité v případě, že ji často zaléváte. Půdu můžete zlepšit přidáním kompostu na jaře či na podzim. Nepoužívejte však čerstvý hnůj, který není vhodný. Mohl by obsahovat škodlivé bakterie a rovněž zvýšit problémy s plevelem. Pokud použijete kompost, s jistou pravděpodobností nebudete potřebovat aplikovat další hnojiva v závislosti na tom, kolik organické hmoty používáte.

Jak na správné sázení

Semena zasejte do hloubky 0,5 až 1 cm, a to ve vzdálenosti cca 5 cm od sebe. Vzdálenost mezi řádky by měla být 25 až 30 cm. Jakmile se objeví sazenice, protrhejte na vzdálenost 15 až 20 cm. Výsev je dobré rozložit na každé 2 až 3 týdny. Tímto máte zaručenou nepřetržitou letní sklizeň.

kedlubna

Foto: Pixabay

Snadné skladování

Skladujte v suchu, chladnu a temnu, pro co nejdelší možnou dobu uskladnění nezbavujte kedlubny kořen. V chladném sklepě dejte kedlubny do vlhkého písku a občas nezapomeňte vlhkost zkontrolovat. Takto vám mohou kedlubny vydržet až do následujícího jara.

Zdroj: cestakbydleni.cz, osej.cz

Náhledové foto: Pixabay