Fytophtorová, krčková a kořenová hniloba jako postrach jahodníků
Ať už je pojmenujeme jakkoli, jsou kořenové hniloby skutečně noční můrou všech zahradníků. Jednou z nejhorších chorob je fytophtorová hniloba. Její latinský název zní Phytophthora cactorum, česky tedy hniloba jahod. Jedná se o velice závažné onemocnění, které může zničit veškeré vaše jahodníky bez toho, že by vám stihly urodit byť jen jednu jahodu.
Fytophtorová hniloba jahodníků
Tato hniloba se projevuje zprvu nenápadně – starší a poté i mladší listy vadnou. Rostliny pak hynou. Důvodem je to, že dochází k zasychání a poškození kořenů. Tato choroba se projevuje od krčku rostliny směrem dolů, napadá řapíky a květy i nezralé plody. Plody nerostou, ale hnijí, poté zasychají.
Kdy se projevuje?
Tato hniloba se projevuje zejména při deštivém a teplém počasí – nad 20 °C. Chcete-li se preventivně vyvarovat tohoto onemocnění, pak vybírejte stanoviště, kde se nevyskytuje těžká a vlhká půda. Před touto chorobou můžete mladé porosty ošetřit pásovou zálivkou. Ta je vhodnější v suchých podmínkách. Pásovou zálivku musíte aplikovat 10-14 dní po výsadbě.
Preventivní ochrana před touto chorobou
Jako prevenci je vhodné zvolit vhodné stanoviště pro jahodníky. To znamená vybrat takové místo, kde nezasahuje vlhkost. Pokud začínáte s novou výsadbou, vyberte si zdravou sadbu a dodržujte časový odstup pěti let při pěstování na pozemku. Existují různé odrůdy jahod, zkuste si tedy vybrat takovou, která není náchylná pro vznik tohoto druhu onemocnění. Pokud už se ve vaší zahradě vyskytne toto onemocnění, pak napadené rostliny průběžně likvidujte.
Krčková a kořenová hniloba jahodníků
Tato hniloba má latinský název Phytophthora fragariae a je ještě zhoubnější. Napadené rostliny přichází o všechny kořeny, které na povrchu černají. Když je však rozkrojíme, jsou zbarvené dočervena. Choroba se zpočátku nijak neprojevuje, to až když se choroba více rozšíří.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!