Funkční i dekorativní živý plot: Kdy a jak na jeho založení
Řešíte oplocení? Potřebujete zakrýt nevzhledná místa na zahradě? Efektivní volbou je živý plot. Čím je volba živého plotu ovlivněna? Kdy založit živý plot?
Živý plot dokáže kompozičně dodat exteriéru šarm, originalitu a celoroční měnící se efekt. Praktické řešení nejen pro rozdělení zahrady, jejího optického zmenšení či zvětšení, ale také perfektní řešení pro zakrytí neestetických míst.
Volba živého plotu
Volba je ovlivněna lokalitou, jakožto jejím charakterem, výsadbou na daném pozemku, který chcete oplotit i okolní výsadbou, ale také konkrétními stavbami na pozemku, architekturou, vzhledem i účelem. Podstatný je správný výběr druhů dřevin dle klimatického pásma, množství světla, typu půdy a vlhkosti. Pro úspěšné vypěstování živého plotu je důležitá technologicky správná příprava pozemku, odborné provedení výsadby ve správnou dobu, jakožto i náležitá údržba a péče, a to včetně závlahy, hnojení, sestřihnutí, řezu. Nicméně platí, že živý plot může zdárně vysadit i odborně poučený laik.
Vhodná doba pro založení živého plotu
Živý plot lze založit od jara do podzimu. Avšak záleží na konkrétním druhu dřeviny. Platí, že ploty z opadavých dřevin se vysazují na podzim po opadu listí, nebo naopak právě nyní brzy na jaře do začátku rašení. Tam, kde první mrazíky přichází brzy, je lepší vysazovat rovněž na jaře. Živý plot z jehličnatých a stálezelených dřevin je taktéž nejlepší vysadit na jaře, nejpozději na začátku května. Kontejnerové dřeviny je možné vysazovat po celé vegetační období, ale ne v době vegetačního klidu, tj. od konce března do začátku listopadu.
Foto: Unsplash
Jak na založení aneb čeho si všímat
Vše začíná nákupem dřevin, u kterých je třeba si všímat jejich zdravotního stavu i vzhledu. Při přesazování dávejte pozor na kořenový bal, který by měl být co největší a nepoškozený. Kořenový systém nesmí zaschnout, proto se živý plot nevysazuje v horkých dnech. Připravenou jámu je dobré obohatit substrátem pro daný druh dřevin, jako například kompostem, zahradnickým substrátem, organickým hnojivem apod.
Záhy po výsadbě dřevin lehce zastřihněte výhony, čímž vyrovnáte nadzemní a podzemní části rostlin. Omezíte tak i vypařování vody a usnadníte rostlině zakořenění. Ze začátku je třeba pravidelná zálivka, kontrola stavu vysazených dřevin. Platí, že čím větší rostlinu vysazujete, tím déle trvá, než je ujme.
Zdroj: rostlinky.cz, ceskestavby.cz
Náhledové foto: Unsplash