Fuchsie na zahradě nepřežije. Je třeba ji vhodně zazimovat
Fuchsie je úchvatná rostlina, která umí každý rok vyčarovat obrovské množství květů. Aby se tak ale stalo, je třeba se o ni před prvními mrazy náležitě postarat. Rostlina totiž nesnese podmínky, jaké panují venku v zimním období. Pěstování v květináči může celou práci usnadnit, protože to pak stačí popadnout nádobu i s květinou a přenést ji do interiéru, kde stráví celou zimu. Fuchsie vydrží v interiéru klidně celou sezónu (i když to přináší určitá úskalí).
Přenesení fuchsie v květináči
Před prvním podzimním mrazem byste rostlinu měli přenést dovnitř. Rostliny přechází do stádia dormance, když jsou na podzim postupně vystavovány chladnějším venkovním teplotám. Dormantní rostliny je dobré seříznout (odstranit všechny části rostliny, které jsou nemocné nebo odumřelé) a uložit na chladném a tmavém místě, kde nehrozí nebezpečí mrazu. Ideální teploty pro zazimování jsou 4 až 12 °C. Během této doby rostliny pravidelně kontrolujeme a až vyschne půda, lehce ji navlhčíme.
Řízky přes zimu
Z jedné prosperující rostliny můžete během léta pořídit řízek, který nám zajistí růst nové rostliny. Tyto řízky ale musí přežít zimu. Ideální je získat řízky z měkkého dřeva a umístit je do vlhkého pěstebního substrátu. Pomoci si můžete použitím zakořeňovacích hormonů, které mohou urychlit tvorbu kořenů. Mladé řízky je třeba uchovávat na nepřímém světle. Vyžadují jen velmi málo pozornosti – sem tam je stačí zalít malým množstvím vody.
Fuchsie na jaře
Jakmile na jaře přichází teplejší počasí, je dobré přestěhovat spící rostliny ven. Děje se tak obvykle až v období, kdy nehrozí mrazy. Rostlinám, které přezimovaly v interiéru, prospívá krátké období otužování. To znamená, že je můžete vynášet ven jen přes den a noc je schovat po dobu několika dnů (například jednoho týdne). Tímto způsobem si rostliny zvyknou na venkovní teploty i zvýšené množství slunečního záření. Velmi rychle by se měl objevit nový růst.
Péče o rostlinu – rychlý přehled
- Leden – rostliny, které neshodily listy, by měly mít dostatek světla po celou dobu přezimování. Rostliny nesmí přeschnout, proto je občas zalijeme. Kontrolujeme výskyt chorob a škůdců.
- Únor – rostlinu či odebrané řízky můžeme přesadit do větší nádoby. Rostliny začneme rosit vodou, abychom je povzbudili k růstu.
- Březen – přidáváme dusíkaté hnojivo, provedeme řez (zaštípneme mladé výhony), můžeme přesadit.
- Duben – pokračujeme v přihnojování, zaštipujeme a tvarujeme. Můžeme odebírat řízky.
- Květen – v druhé polovině měsíce je možné vynést rostliny ven, pokud hrozí mrazy, jen otužujeme přes den. Přihnojujeme a zaléváme.
- Červen – rostliny už mohou být venku, můžeme přesazovat, hnojit a zalévat, kontrolovat výskyt škůdců, řízkujeme.
- Červenec – hrnkujeme řízky odebrané v červnu, zaléváme, zvlhčujeme vzduch, kontrolujeme škůdce, hnojíme hnojivy s vyšším obsahem draslíku.
- Srpen – odstraňujeme odkvetlé květy, zaléváme, hnojíme, zaštipujeme výhony.
- Září – odstraňujeme odkvetlé květy, zaléváme.
- Říjen – omezujeme zálivku, nehnojíme, odebíráme řízky, tvarujeme rostlinu, připravíme ji na zazimování.
- Listopad – seřízneme rostliny k přezimování, omezíme zálivku, přeneseme do interiéru.
- Prosinec – občas zaléváme (aby rostliny nepřeschly).
Zdroje info:
https://www.magazinzahrada.cz/fuchsie-mnoha-tvari-jak-ji-pripravit-na-zimu/
https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/fuchsia/fuchsia-winter-care.htm
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!