Fóliovník: vysévat můžete dříve, než do záhonu. Zde je kalendář prací

sazenička

Pokud nechcete investovat do kvalitního skleníku, ale přesto chcete prodloužit vegetační období svých rostlin, můžete si pořídit fóliovník. I on je schopen připravit optimální klima pro růst rostlin. Výsev tedy může probíhat dříve, než kdybychom chtěli sadit přímo do venkovního záhonu, a navíc můžeme rostliny sklízet déle, než je obvyklé. Náklady na stavbu fóliovníku se vám tedy vrátí zpátky v podobě větší úrody.

Fóliovník má jiný termín setí a sázení

Zatímco některé rostliny bychom nemohli vysít přímo do venkovního záhonu, protože mají příliš dlouhé vegetační období, fóliovník nám toto usnadňuje. Existují dokonce plodiny, které je možné vysít už v lednu. Fóliovník není určen jen pro teplomilné rostliny, jak se spousta zahradníků někdy mylně domnívá. Proto přinášíme podrobný kalendář prací. Uvidíte, že fóliovník můžete využívat v průběhu téměř celého roku.

Sazenice

Foto: Pixabay

Leden ve fóliovníku

Leden je měsícem odpočinku. Pokud bychom na tunelu nechali natáhnutou fólii, mohlo by dojít k jejímu poškození vlivem větru či sněhu. Přesto zde můžete pěstovat mrazuvzdornou zeleninu, jako je česnek, cibule, zelí, kedlubna.

Fóliovník v únoru

V druhé polovině února už můžete umístit fólii na tunel. Nevadí, když je země zamrzlá. Fólie napomůže jejímu rozmrznutí v rámci několika dnů. Jakmile se tak stane, můžete se pustit do výsevu takových rostlin, jako je česnek, jarní cibulka, rukola, ředkvičky či špenát, zelí či kedlubny.

Březen pod fólií

Vysadit lze všechny plodiny, které jsme uvedli již v únoru (pokud jste tak již neudělali). V březnu můžeme fóliovník použít též k otužování některých sazenic, a to nejenom zeleninu, ale také třeba bylinky či květiny.

Fóliovník v dubnu

Chybu rozhodně neuděláte, když se pustíte do výsevu červené řepy, kopru, rukoly, ředkviček, salátu či špenátu. Pokud jste vysadili už v únoru či březnu, můžete též začít sklízet. Nechte si místo pro teplomilnou zeleninu, která se zde pěstuje jako hlavní plodina. Na konci dubna už sem můžete umístit sazenice rajčat. I nyní můžeme ve fóliovníku otužovat některé sazenice.

Květen nabízí spoustu možností

Zatímco ven můžete sazeničky teplomilných rostlinek, jako je meloun, lilek, rajče, dýně, okra, okurka, vysazovat až po „zmrzlých“ (tedy v druhé polovině května), v případě fóliovníku to jde už na začátku měsíce. Tím můžete získat delší vegetační období rostlin a tudíž větší úrodu.

Fóliovník v létě

Jestliže ještě máte místo, můžete vysít například cuketu. V červenci pak už většinou jen sklízíme, popřípadě je možné vysadit například řeřichu, která je pikantnější než ta, kterou pěstujeme na vatě doma. V srpnu si pak můžete dělat místo pro krycí plodiny. Máte-li volné místo, můžete vysadit ředkvičky, salát či špenát.

Podzim ve fóliovníku

Podle stavu rostlin lze v září odstranit některá rajčata či okurky (pozdní odrůdy ale mohou plodit až do listopadu). Můžete sklízet spoustu druhů zeleniny, kterou jste v létě vyseli. Výsev je možný u rostlin, které nemají příliš dlouhé vegetační období, jako jsou ředkvičky. V listopadu je čas sejmout fólii z tunelu, abychom zabránili jejímu poškození.

Zdroje info:

https://niepodlewam.pl/uprawa-warzyw-w-tunelu-foliowym-kalendarz-siewu/

https://www.tunele-foliowe.pl/blog/co-uprawiac-w-tunelu-foliowym.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!