Floxy: Pěstování a další rady

Floxy

Znáte plamenky? Možná dle jména ne. Častěji se totiž užívá název floxy. Tato rostlina zde má poměrně dlouhou tradici. Vždyť již naše babičky mohli opěvovat jejich krásu. Navíc je dobré, že pěstování floxy není vůbec nic složitého a zvládne to i začínající zahrádkář. Této rostlině se vede všude, kde je dostatek světla. Správná péče je zaručeným receptem, jak z této rostliny vytěžit nejvíce – zdravý růst i krásné květy.

Jedna květina – mnoho podob

Plamenky neboli floxy kvete ve velkém počtu barev. Je až neobvyklé, kolik variant tato květina má. Pokud se chcete dočkat květů, dbejte na dostatek světla, které bude rostlině ku prospěchu. Půda však velmi rychle vysychá. Nezajišťujte tak sluneční svit neustálým pobytem na přímém slunci. Nejlepší stanoviště pro floxy je místo, kde část dne svítí a část je stín. A jaké varianty tedy květy floxy mají? Tak například červené modré, růžové. Tmavší odrůdy lépe snášejí delší svit slunce.

Přesazování a množení

Floxy je velmi vhodné pro přesazování i množení. Přesazování je záhodno dělat na jaře či na podzim. A jak floxy rozmnožovat? Nejspíše dělením trsů, které vyjmete ze záhonu. Pokud však ještě nemáte tuto úžasnou rostlinu, kupte si v zahradnictví pár sazeniček. Většinou bývá v obchodech obrovský výběr, který souvisí s oním velkým množstvím barevných variant floxy.

Nebezpečí? Háďátka a padlí!

PO přesazení je nutné udržovat půdu stále vlhkou. Nikdy však nesmí být substrát přelitý. Je zde totiž nebezpečí uhnívání kořenů. Výrazné přemokření pak může způsobit i padlí, kterému se daří právě ve vlhkosti. Floxům pak kroutí listy a celá rostlina je oslabena. Může i uhynout. Stejné riziko existuje asi u nejčastějšího nebezpečí floxů – u háďátek. Jde o drobné parazitické hlísty, které rostlinu taktéž oslabují. Je zde však jednoduchý způsob, jak se parazita zbavit. Vysaďte v blízkosti rostliny aksamitníky a háďátka jsou odpuzena.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.