Fitónie: Přírodní zvlhčovač vzduchu
Během topné sezóny má to teplo domova i jednu nevýhodu a to suchý vzduch. Ten je dobré zvlhčovat. Ke zvlhčení vzduchu se využívají zvlhčovače, existují však i rostliny, které tuto práci zvlhčovače ještě více podporují Jsou to třeba fitónie.
Pokojovka z deštného lesa
Fitónie jsou rostlinky drobných rozměrů s listy v bílé, červené nebo růžové barvě a s velmi výraznou žilnatinou. Původem tato rostlina pochází z Peru z deštných lesů. Tady roste ve stínu ostatních stromů, a proto i v našich podmínkách vyžaduje stinné nebo alespoň polostinné místo, kde se teplota pohybuje okolo 20 °C během celého roku. Naopak fitónie nesnáší chlad a průvan. Co se týká správného substrátu, nejlepší je směs z listovky, rašeliny, písku a kompostu, vše jednu ku jedné. Použít se dá i lehčí substrát určený pro pokojové rostliny okrasném listem. Vždy je však důležitý květináč s odvodem vody a dobrá drenáž.
Speciální zálivka je pro růst podstatná
Co se týká zálivky, tady nastává trochu problém. Jelikož poměrně mělce koření, trpí na zasychání kořenů. Nesnáší ale přemokření. Zlatou střední cestou je tak zalévat méně a často. Vodu používejte měkkou a vlažnou. Pro pěstování a růst fitónie je podstatná i vzdušná vlhkost. Nutné je tedy listy rosit minimálně jedenkrát denně. To může být někdy trochu náročnější na realizaci, ale pokud fitonii umístíte do blízkosti zvlhčovače, na misku s vodou a štěrkem, bude dobře prospívat. Nejlepším místem pro tuto rostlinu jsou terária, skleněné minizahrádky nebo bytové fontány.
Množte fitónii v čas
Protože fitónie roste docela rychle a už po třech letech ztrácí svůj hezký tvar, je dobré v čas rostlinu namnožit. Nejjednodušší je množení vrcholovými řízky a to na jaře. Stačí jen odříznout 10 cm konce výhonu a ten pak vložit do vlhkého substrátu a písku. Květináč se substrátem a výhonem umístěte na stinné místo, kde bude teplota okolo 21 °C.
Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.