Fíky a jejich pěstování: dočkat se můžete i vlastních plodů

Fíky

Fíky jsou lahodné plody, které si spojujeme zejména s přímořskými oblastmi. Pravdou ale je, že fíkovník lze s úspěchem pěstovat také u nás. A dokonce i sklízet slaďoučké plody! Jejich pěstování nepatří k těm nejjednodušším, nicméně se rozhodně vyplatí. Kupte si takový fíkovník, který byl speciálně vypěstován tak, aby byl odolnější v našem podnebí. Takových druhů je spoustu a můžete na ně narazit v zahradních centrech.

Mrazuvzdorné fíkovníky

Ne všechny fíkovníky jsou schopny odolávat mrazu. Protože se může jednat o poměrně rozložitou rostlinu, je dobré si hned na začátku koupit takový druh, který je mrazuvzdorný minimálně do – 15 °C. Mladé rostliny je třeba chránit před mrazem – ideálně přenesením dovnitř. Pokud však chcete pěstovat v zemi, jde to od pátého roku rostliny, na zimu je však dobré přikrývat a jinak chránit před mrazem. Pokud nadzemní části fíkovníku omrznou, neznamená to, že přijdeme o celou rostlinu. Fíkovník regeneruje poměrně dobře a příští jaro vyprodukuje nové výhony. O ty omrzlé ale s největší pravděpodobností přijdeme.

Fíkovník

Foto: Pixabay

Výběr stanoviště

S ohledem na to, kde roste fíkovník původně, je dobré zvolit také stanoviště. To by mělo být slunné, ale přitom chráněné před větrem. Substrát by měl být bohatý, přitom velmi dobře propustný. Rostlina dobře snáší sucho, přemokření ale promíjí jen velmi pomalu. Mladé rostliny pěstujeme prvních pět let v květináči, abychom je na zimu mohli přenést do místnosti s teplotou asi 5 °C. V tomto období omezíme též zálivku.

Výsadba fíkovníku

Teprve po pěti letech můžeme fíkovník vysadit ven, aby celou část roku trávil v záhoně. V té době by už jeho kmen měl být tlustý alespoň 4 cm. Přihnojování je sice důležité, nicméně v přiměřeném množství. Pokud byste dávali nadměrné množství hnojiva, hrozí popálení kořenů. Nebo také můžete vypěstovat nadměrné množství zelené části na úkor plodů. Ve fázi, kdy se vyvíjejí listy, zaléváme hodně. V období tvorby plodů je dobré zálivku omezit, aby plody nepopraskaly.

Řez fíkovníků

Fíkovník je dobré prořezat pro lepší růst. Uděláme to na jaře před začátkem vegetace. Nejprve se zbavíme poškozených a omrzlých částí. Následně je možné provést prosvětlovací řez.

Fíky a jejich sběr

Zatímco v přímořských oblastech jsou možné až dvě sklizně za rok, v podmínkách České republiky budeme rádi za jednu. Plody dozrávají obvykle od července do srpna. I kdyby na podzim došlo k vytváření plodů, nestihly by dozrát. Aby fíkovníky začaly plodit, je třeba dodržet zimní období klidu.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-wyhodowac-fige,nId,4914159

https://www.nelenprozelen.cz/a/jak-si-doma-vypestovat-fiky

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!