Fíkovník potěší chutnými a zdravými plody. Jak na jeho zazimování, aby plodil i následující sezónu
Fíkovník plodí chutné a zdravé plody. Zejména sušené fíky konzumujeme v období Vánoc. Pěstovat lze na zahradě či balkonu. Jak ale správně zazimovat fíkovník, abyste se mohli těšit na vlastní sklizeň sladkých plodů?
Sezóna čerstvých plodů bývá v září a říjnu. Sušené jsou nejlepší a zároveň nejsladší právě tu nadcházející zimu po sklizni. V našich končinách fíky sklízíme mnohdy ještě i v listopadu, a to tam, kde stíhají dozrát. Jak správně fíkovníky zazimovat?
Velké fíkovníky a zazimování v exteriéru
Starší fíkovníky, které jsou už mrazuvzdorné, mohou být bez problému vysazeny do volné půdy, ve které běžně přezimují. Je třeba je však přikrýt chvojím, slámou či listím, aby se uchránily kořeny. A to především tam, kde v zimě hrozí mrazy či je pěstujete ne na zcela závětrné straně. Je třeba se postarat i o větve. Ty lze zakrývat pouze před přicházejícími mrazy, aby se naopak v teplejších dnech nepřehřívaly předčasně. Větve stačí obalit netkanou textilií.
Pokud by se stalo a nějaká větvička umrzla, nevadí to, od kořenů fíkovník další rok znovu obrazí. Osvědčenou metodou v rámci úspěšného zazimování je malý zákop, ve kterém lze fíkovník udržet bez větší újmy, jakožto se zde v létě lépe drží voda, protože tu má spotřebu fíkovník opravdu velkou. Jinak platí, že ve velkých nádobách lze rostliny přezimovat na místě, kde teplota nepřesahuje 10 °C mrazu (lodžie, balkon).
Foto: Pixabay
Zazimování malých fíkovníků v interiéru
Fíkovníky, které pěstujete v nádobě, je vhodné zimovat doma. Ideálním místem je chladná chodba, která může být světlá i tmavší. Zde na osvětlení až tolik nezáleží. Zimovat fíkovník lze i ve sklepě, tmavé místnosti, ale během zimy počítejte s tím, že shodí listy. Na jaře ovšem znovu obrazí.
Podstatné je v tuto dobu snížit zálivku, ale ne úplně ji vynechat. Substrát by měl vždy zcela proschnout a zhruba týden tak zůstat. Pak je třeba opět dodat mírnou zálivku. Ideální teplota pro zimování je okolo 10 a maximálně 15 °C. Umístění v chladné místnosti by mělo být cca 2 měsíce. Je to z toho důvodu, aby se v rostlině nemohly nastartovat procesy květu a plození plodů. V úplně nejhorším případě je možné fíkovník zazimovat i v teplé místnosti. Zvládne to, ale v takovém případě nebude dodržen vegetační klid, díky čemuž nebude fíkovník následující rok kvést ani plodit.
Zdroj: prima-receptar.cz, sazenička.cz
Náhledové foto: Pixabay