Fíkovník: Pěstování v našich podmínkách se stává tradicí

Fíkovník

Máte pěstování fíkovníku spojeno především se zeměmi jižní Evropy?  Pak asi nevíte, že i v našich podmínkách je to možné, ba dokonce už se z toho stává tradiční záležitost.  V dnešním článku se dozvíte jak pěstovat fíkovník, abyste se i na své zahradě nebo doma dočkali sladkých plodů, jak fíkovník přezimovat nebo které odrůdy jsou pro naše podmínky nejlepší.

Pár základních údajů na úvod

Fíkovník neboli smokvoň.  Jedná se o úrodný strom nebo keř, který dává plody konzumující se už celá tisíciletí.  Dorůstá výšky 0,5 – 3 metry. Většinou slouží k letní dekoraci teras, ale využívá se i ke sklizni fíků. V dnešní době sehnat mladý fíkovník není nic složitého, v zahradnictvích i hobbymarketech se dostane velké množství odrůd.  Pokud budete chtít fíkovník pěstovat venku, je dobré vybírat odolnější odrůdy. Orientujte se na odrůdy z adriatické skupiny fíkovníků, která vytváří plody i bez opylování. Nejvíce mrazuvzdorným fíkovníkem je odrůda Bornholm. Ta si vystačí i minimálním teplem a vůči mrazu je odolná až do -20°C. Mezi další vhodné odrůdy patří ještě například Brown Turkey s tmavě čevenohnědými plody, Marseilles se zelenými plody, Hardy Chicago vhodný i do náročnějších podmínek a další.

Fíkovník

Pěstování venku nebo v květináči?

Fíkovníku je třeba dopřát vegetační klid. Při pěstování v květináči je tak důležité nechat přezimovat rostlinu v chladné a temné místnosti, třeba na chodbě, kde jsou teploty od 0°C do 10°C.  Pokud pro fíkovník nemáte vhodnou místnost k přezimování, nechte ho alespoň co nejdéle venku.  Mrazíky do -2 °C, některé druhy i více, fíkovník snadno snese. Naopak od jara do podzimu fíkovník letněte na zahradě. Z jara ho umístěte do stínu, pod strom, aby nedošlo ke spálení listů od slunce. Během vegetace vyžaduje fíkovník dostatečnou zálivku a ve čtrnáctidenních intervalech také tekuté hnojivo. Ti, co nechtějí neustále stěhovat květináč s fíkovníkem a mají k dispozici zahradu, mohou využít venkovního stanoviště.  Venku vyberte slunné místo s humózní, neutrální až zásaditou půdou a hlavně dobře propustnou.  Někdy se odporučuje vysadit fíkovník v blízkosti zdi na jižní straně domu. Nicméně to není úplně nezbytné a postačí stanoviště, které bude chráněno před zimním studeným větrem.

Jak fíkovník přezimovat, aby zimu přečkal?

Aby se fíkovník dal vůbec přezimovat, formujeme ho řezem. Tímto řezem se zajistí, že nepřeroste. Základem pro přezimování je vytvoření krytu s pevnou kostrou třeba z vázacího nebo betonářského drátu. Kostru vytvoříte tak, že zapíchnete křížem dva oblouky z drátu a svážete je k sobě vázacím drátem. Vytvoří se jakási klec.  Na vzniklou konstrukci/klec navěste větve jehličnanů. Před příchodem silnějších mrazů, přehoďte přes větve ještě netkanou textilii a upevněte konce kameny, aby plachta neodletěla. Po zimně nastává jaro, které je kupodivu pro fíkovník největším nebezpečím. Ve chvíli, kdy se začne objevovat první slunce, sundejte tmavou textilii z fíkovníku. Jinak by se začala rostlina rychle ohřívat a také by začala brzy rašit.  Brzo narašené lístečky by pozdní přízemní mrazík spálil. Fíkovník v dobré kondici by se sice vyrovnal a znovu obrašil, ale úroda by byla nižší, nebo dokonce vůbec žádná. Co se týká rozmnožování, doporučuje se rozmnožovat vegetativně, ale můžete i nakopčit, řízkovat nebo pohřížit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.