Fíkovník banyán: jedinečný strom můžete mít i na své zahradě

Fíkovník

Fíkovník banyán (Ficus benghalensis) je stálezelený strom, který je původem z Indie (kde je uctíván) a Pákistánu. Roste poměrně rychle, za rok zvládne narůst o 60 až 80 cm. Jeho maximální výška je 200 cm a dosahuje jí obvykle za 8 let svého života. Dosahuje šířky okolo 80 až 150 cm. V původním prostředí narůstá strom úctyhodných rozměrů s několika stovkami bočních kmenů. Takový strom si pravděpodobně nevypěstujete. V našich podmínkách jej pěstujeme jako zajímavou hrnkovou rostlinu.

Fíkovník banyán – nádech exotiky

Pokud chcete ozvláštnit svůj interiér nebo exteriér, můžete se pustit do pěstování této rostliny. Má zajímavý tvar a ozdobné listy. Pokud se mu ve vaší péči bude dařit, může vyprodukovat i květy. I kdyby se vám to nepovedlo, nezoufejte: eliptické tmavozelené listy jsou dostatečně dekorativní. Rostlina roste na světle nebo v polostínu a vyžaduje propustnou, humózní a úrodnou půdu. Roste v mírně vlhkém podkladu, takže péče o rostlinu se vyznačuje zejména pravidelnou zálivkou.

Fíkovník banyán
Foto: Unsplash

Výsadba rostliny

Ideální čas pro výsadbu je v měsících únor a březen. Rostlinu můžete pořídit z již existující rostliny, a to prostřednictvím řízků. Pokud tedy máte někoho, kdo takovou rostlinu vlastní, můžete snadno získat svou vlastní rostlinu. Dejte si pozor: rostlina není mrazuvzdorná. Nemůžete ji proto pěstovat celý rok venku. Zimní teploty by nepřežila. Proto ji pěstujeme jako pokojovou rostlinu, kterou můžete v letních měsících vynášet ven. Zazimovat ji ale musíte uvnitř.

Fíkovník není náročný na pěstování

Nelze říci, že by pěstování banyánu bylo jednoduchou záležitostí, nicméně není to ani nic vyloženě složitého. Rostlina je poměrně odolná, ale je náchylná na nemoci, jako je skvrnitost listů nebo hniloba kořenů. Z tohoto důvodu je důležité, udržovat půdu vlhkou, ale nepřelévat ji! Škůdci, kteří ji nejčastěji napadají, jsou svilušky či třásněnky. K přesazování přistupujeme pouze v případě, že je květináč naplněn kořeny. Nový květináč by měl být jen o málo větší, než ten předchozí.

Péče o rostlinu

Květů se obvykle dočkáte od května do července. Hnojení je dobré provádět od dubna do září. Vybírejte hnojiva pro zelené rostliny, která se aplikují jednou za měsíc. zálivka postačí jednou za týden. Substrát by měl mezi zálivkami mírně vyschnout, ale ne úplně. Dobrým indikátorem je nechat vyschnout pouze horní část substrátu. Listy je dobré čas od času otřít vlhkým ručníkem, abychom je zbavili prachu. Dobrá je vysoká vzdušná vlhkost.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/katalog-roslin/roslina/figowiec-bengalski/

https://www.gardners-eshop.cz/ficus/ficus-benghalensis-audrey–prumer-14-cm/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!