Fialové brambory Vitelotte: U nás opomíjená stará francouzská klasika
Už jste slyšeli o fialových či modrých bramborách? U nás se pěstuje klasika s tradiční žlutou barvou dužniny, přičemž slupka bývá lehce nahnědlá, případně i fialovo růžová. O sytě modré dužnině ani slupce však nemůže být řeč. Tedy alespoň v případě, že nevsadíte ne Vitelotte. Ta je charakteristická zcela specifickým zbarvením a samozřejmě i chutí. U nás není až tak rozšířená, jako v ostatních koutech Evropy, zejména pak ve Francii. Kde mají modré či fialové brambory svůj původ, jak vypadají, jaké látky obsahují a jak se využívají?
Původ za velkou louží
Fialové brambory pocházejí z Jižní Ameriky, a to konkrétně z Chile a Peru. Do Evropy se dostaly v dobách, kdy sem byly přivezeny i ostatní odrůdy. Španělští dobyvatelé je přivezli a začaly se pěstovat v různých koutech Evropy. Odrůda Vitelotte si našla sví místo především ve Francii. Konkrétně v Pikardii. Ostatně zmiňuje se o nich ve svém díle Grand dictionnaire de cosine už samotný slavný spisovatel Alexander Dumas. Ten o této odrůdě hovořil jako o chuťově nejlepší. V letech 1812 a 1817 už tyto brambory byly zapsány i v seznamu plodin, s nimiž se obchodovalo na trzích Les Halles nacházejících se v Paříži.
Jak vypadají brambory Vitelotte?
Vyznačují se především tradiční modrofialovou barvou, což je ostatně patrné i z ilustračních obrázků. Za onu barvu mohou antioxidanty podobně jako u borůvek. Konkrétně jde o fialová anthokyanová barviva. Známé jsou Vitelotte také pod označením Negrèsse. Říká s jim také Truffe de Chine. Setkat se můžete také s tím, že se jim říká modré francouzské lanýže. Typické jsou tyto brambory oválným tvarem, středně velkými hlízami a černomodrou slupkou. Dužnina je fialovomodrá. Typické jsou i býlím mramorováním. Původně se pěstovaly ve Francii jako okrasné, postupně se ovšem začaly konzumovat.
Vynikající chuť a spousta druhů úpravy
Vitelotte se vyznačují ne příliš vysokou produktivností, nicméně chuťově jsou dle mnohých lidí výborné. Do jisté míry se podobají uvařeným jedlým kaštanům. Poměrně náchylné jsou tyto brambory na plíseň bramborovou. Z hlediska přípravy se nejčastěji setkáváme s vařením, a t ve slupce. Dávat se mohou i do salátů. Smažení se příliš nedoporučuje, jelikož brambory ztrácí spousty prospěšných látek.
Jaké látky Vitelotte obsahují?
Vitelotte jsou skvělým zdrojem spousty minerálů. Konkrétně obsahují:
- vápník,
- železo,
- draslík,
- magnesium.
Z vitamínů obsahují ty z řad B1, B2, A, B6 a C. Jinak obsahují také vlákninu, bílkoviny, sacharidy a kyseliny fenolovou i chlorogenovou. Zapomenout nemůžeme ani na karotenoidy a antokyany. Uvádí se, že pomáhá při snižování krevního tlaku a mohou být součástí různých dietních jídelníčků. Zároveň podporují paměť, zrak a podle některých výzkumů slouží i jako prevence proti rakovině.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.