Fejchoa: subtropické ovoce si můžete vypěstovat
Fejchoa a aka jsou dva názvy, které bývají zaměňovány. Nemělo by tomu tak ale být, protože fejchoa je plod a aka je strom, na kterém fejchoa roste. Aka jedlá (Acca sellowiana) pochází ze subtropické části Jižní Ameriky a jedná se o dřevinu z čeledi myrtovitých. Není to rostlina náročná na pěstování, musíme ji ale chránit před mrazy. Proto ji v našich podmínkách pěstujeme jako rostlinu přenosnou. Produkuje krásné květy, ze kterých se mohou vyvinout i chutné plody.
Strom, nebo keř?
Aka je obojí – jedná se o stálezelenou dřevinu, která roste jako rozložitý keř nebo jako nízký strom. Maximální výška, kterou tato rostlina dosahuje, je 6 metrů. Už samotné listy rostliny jsou velice atraktivní, jsou dlouhé 3-7 cm, kožovité a mají tmavě zelenou barvu. Jejich tvar je eliptický. V paždí květů pak vyrůstají jednotlivé květy, které jsou svým tvarem jedinečné. Korunní lístky těchto květů jsou z jedné strany karmínové, z druhé strany bílé a příjemným bonusem je to, že jsou jedlé. Ozdobit si jimi můžete dezerty nebo ovocné saláty. Pro květ jsou ale typické také dlouhé červené tyčinky.
Plod aky jedlé
Plodem je bobule, která má zelenou barvu a má tvar připomínající slepičí vejce. Povrch tohoto ovoce je mírně zvrásněný a na vrcholu je vidět zbytek kalichu. V úplné zralosti se plod začíná zbarvovat do žluté barvy. Uvnitř se nachází krémově zbarvená dužina, která má rosolovitou konzistenci. Její chuť bývá popisována jako směs ananasu, kiwi, lesních jahod a kvajávy. Plody jsou velice náchylné k pomačkání a deformacích a dlouho při pokojové teplotě nevydrží. Pokud jej tedy odtrhnete, ihned jej zkonzumujte nebo skladujte v lednici.
Fejchoa květ: Zdroj obrázku Pixabay.com
Fejchoa pěstování
Pokud se chcete pustit do pěstování subtropických rostlin, fejchoa je tím pravým. Je to totiž druh vhodný i pro začátečníky v tomto oboru a poznatky, které díky jejímu pěstování získáte, pak můžete pěstovat i na trochu náročnější subtropické rostliny. Sazenice této dřeviny můžete koupit v internetových obchodech nebo také zahradnických centrech. Substrát, do kterého ji přesadíte, by měl mít rašelinový základ z příměsí agroperlitu nebo praného říčního písku.
Přesazování a hnojení
Rostlinu přesazujeme vždy před zahájením vegetační sezóny. Současně je vhodné aplikovat hnojivo dlouhodobě působící. Pokud se ale chcete dočkat i plodů, během vegetačního období přihnojujeme jednou za dva až tři týdny.
Zimování rostliny
Ačkoli někteří pěstitelé tvrdí, že pokud necháte rostlinu krátkodobě vystavenou mrazu, napřesrok lépe pokvete a dokonce se podaří vypěstovat i plody. Toto provádíme (když už) jen u dobře zavedené rostliny. Stále však hrozí riziko poškození rostliny mrazem. Dlouhodobé vystavení mrazu rostlinu zničí zcela, proto je dobré ji před příchodem prvních mrazíků schovat do alespoň částečně světlé místnosti s teplotou od 5 do 10 °C.
Řez rostliny
Řez provádíme jen velice mírný, a to po odplození. Pokud se vám podařilo vypěstovat plody, můžete semena v nich obsažená použít k výsevu. Důkladně je omyjte vodou a vysejte na povrch substrátu. Rostlina se ale množí také řízkováním polodřevitými řízky. Ty odebíráme na přelomu června a července. Množení řízky je ale poměrně náročné a ne vždy se povede.
Fejchoa: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!