Fejchoa je dekorativní krasavice a může vás při dobré péči potěšit i chutnými plody
Česky se této rostlince říká aka jedlá (Acca sellowiana), ovšem můžete se setkat i s jejím pojmenováním fejchoa, které pochází ze staršího latinského názvu Feijoa. Rostlina patří do čeledi myrtovitých, což se pozná především podle zajímavých květů s množstvím dlouhých červených tyčinek, na jejichž konci jsou žlutá zrnka pylu.
Odkud se vzala?
Tato subtropická ovocná dřevina pochází původně z Brazílie a Argentiny, odkud se koncem 19. století dostala až do Evropy. V současnosti se nejvíce pěstuje na pobřeží Středozemního a Černého moře, v Kalifornii a na Novém Zélandu. V domovině dorůstá výšky kolem čtyř metrů. U nás pak najde uplatnění jako přenosná nebo hrnková rostlina.
Jak vlastně aka vypadá
Pevné vstřícné listy aky jsou asi 5 cm dlouhé, mají modrozelenou barvu a na spodní straně jsou stříbřitě plstnaté. Květy bývají nejčastěji bílé, zevnitř růžové až červené, asi 3 cm velké. Vyrůstají z paždí listů, většinou jednotlivě nebo po dvou. Atraktivně působí dlouhé červené tyčinky, kterých může být na jednom květu až sto dvacet. Zajímavé je, že masité korunní plátky jsou sladké a jedlé.
Foto: Pixabay
Pěstování v nádobě
Fejchoa je díky lesklým kožovitým listům velmi dekorativní a s úspěchem ji lze pěstovat v květináči jako pokojovou rostlinu. V nádobě dorůstá do výšky dvou metrů. Na pěstování je nenáročná a zvládne ji i začátečník. Potřebuje zeminu složenou ze zahradnického substrátu, do kterého se přidá rašelina a malé množství písku.
V době vegetace ji musíte každé dva týdny přihnojit univerzálním hnojivem bez obsahu vápníku, který nesnáší. V předjarním období můžete přihnojovat také fosforečným hnojivem, aby se podpořilo kvetení. Rostlina dobře snáší sucho, ale při nedostatku vláhy shazuje plody, proto je třeba ji zalévat pravidelně menšími dávkami vody. V letním období ji můžete vyložit na balkón nebo do zahrady, kde zůstane až do prvních mrazů.
Zimování aky je jednoduché
Někteří pěstitelé uvádějí, že ji na několik dní můžete bez problémů vystavit teplotám těsně pod bodem mrazu, aby lépe kvetla. Na zimu ji pak odneste do chladnější místnosti nebo na verandu, přičemž omezte zálivku. Zimovat však můžete aku i při pokojové teplotě. V takovém případě ji pravidelně zalévejte. Kvést začíná již po čtyřech letech.
Foto: Pixabay
Květy jsou oboupohlavní a opyluje jeh hmyz, je však možné i opylení pomocí štětce. Období kvetení začíná v květnu a trvá až do podzimu. Plody dozrávají po pěti až sedmi měsících a opadávají samy. Od této doby je musíte zkonzumovat do jednoho týdne. Pokud je odtrhnete předtím, že samy odpadnou, nechte je několik dní dozrávat při pokojové teplotě.
Jak množit atraktivní fejchou
Aku si můžete koupit u pěstitelů subtropických rostlin nebo rozmnožit semeny, která vyberete z dužiny plodů a necháte čtyři dny kvasit ve vodě. Klíčivost si udrží minimálně rok, ale i více, pokud je dobře uskladníte v suchu. Po vysetí vyklíčí přibližně do dvou týdnů. Mladé rostliny je nutné vysadit do samostatných květináčů a každoročně přesadit do větší nádoby.
Další péče je nenáročná
Má ráda vzdušnost, takže povrch substrátu se doporučuje pravidelně kypřit, ale je nutné přitom dávat pozor na to, aby se nepoškodily kořeny. Rostlina v našich podmínkách netrpí chorobami ani škůdci. Vzácně se mohou vyskytnout červci nebo puklice. Nevyžaduje ani speciální řez, neboť tvoří pravidelnou řídkou korunu. Na jaře je však třeba seříznout větve z loňska, aby se podpořila tvorba nových, které přinášejí úrodu. Odstraňují se i suché nebo poškozené výhonky.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.gardenia.net/plant/acca-sellowiana
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)