Explodující okurce je vhodné se spíše vyhnout
Procházeli jste se někde v Španělsku, Buharsku, Itálii, Chorvatsku nebo jiné jihoevropské zemí a najednou slyšeli podezřelý zvuk podobný výbuchu. Pokud ano, zřejmě jej lze klást za vinu tykvici stříkavé. Ecballium elaterium představuje vytrvalou plazivku, která se nápadně podobá okurce. Když uzrají plody, vystřikují se z nich semena, jež jsou obalená ve specifickém slizu. Jediný druh rodu tykvic je určitě pozoruhodný, a tak se u něj pozastavíme i my v našem magazínu.
Kde roste explodující okurka?
Prvotní lokality výskytu explodující okurky se nacházejí v jižní části Evropy, a to konkrétně v Itálii, na Balkáně a v dalších oblastech. Setkat se ale s touto rostlinou není problém také třeba na Ukrajině, Kavkazu či v oblastech severovýchodního cípu Afriky. Ecballium elaterium byla vysazována jako součást okrasných plotů a postupem času se stala planou rostlinou okupující mnohá místa. Není se čemu divit, jelikož jí stačí ke zdárnému růstu písčité a kamenité podklady s minimální bonitou. Bez problémů roste i v zasolených lokalitách na pobřeží moře. Setkat se lze se dvěma poddruhy, a to tykvicí stříkavou pravou a tykvicí stříkavou dvoudomou.
Jak vypadá tykvice stříkavá?
Jde o poměrně chlupatou rostlin mající dužnaté, plazivé a vcelku silně větvené drsné lodyhy. Na nich jsou typické střídavé řapíkaté listy dlouhé od 4 do 10 cm. Vyznačuje se také sytými žlutými pětičlennými květy, jež posléze vyblednou. Rostlina kvete velmi dlouhou dobu, a to od června až do října.
Specifické rozmnožování střílením semen
Když opyluje rostlinu hmyz, ze semeníku vznikne chlupatá bobule vejcovitého tvaru o délce 4 až 5 cm. Šířka tohoto útvaru se pohybuje kolem 2,5 cm. Když bobule uzraje, má žlutohnědou barvu a spolu se slizem vystřeluje tmavá semena se slizem, a to až do délky 4 metrů. Exploze nastává na popud venkovních vlivů, a to doteku, větru a podobně. Sliz způsobuje nepříjemné podráždění kůže.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.