Exotická mizuna zaujme svou chutí i snadným pěstováním – a přicestovala k nám přímo z Japonska
Nedáte dopustit na listovou zeleninu a považujete ji doslova za základ svého jídelníčku? Pak by vám neměla uniknout novinka, která letos pravděpodobně zaplaví trh. Je to mizuna zelená (Brassica campestris japonica), která se velmi často plete s mibunou (Brassica rapa ssp. Japonica).
To ovšem vůbec nevadí. Oběma rostlinkám se bude u vás na záhonku dařit přímo skvěle a potěší i vaše chuťové pohárky. Takže pokud se chcete pustit do experimentů, tak jen směle do toho.
Na výsev je už pozdě, sazeničky však seženete snadno
Ti, kdo chtějí začít s pěstováním mizuny od píky, si musí vhodné truhlíky pro výsev opatřit už v předjaří. Mnohem jednodušší je však zapátrat na našem trhu po sazeničkách. Ty lze do záhonků vysazovat už v dubnu, jsou totiž velmi odolné vůči rozmarům počasí. Přesto se však doporučujeme zakrýt je alespoň na týden netkanou textilií. Vysazujte je do spony 30×50 cm.
Foto: Forest & Kim Starr / Creative Commons / CC-BY-3.0
Těšit se můžeme na rychlý růst i opakovanou úrodu
Jakmile mizunu vysadíte, můžete se už za dva měsíce těšit na její lahodné, křehké lístky. A bude vás jimi zásobovat po opravdu dlouhou dobu. Koneckonců – sklízet ji můžete postupně a to jednoduše tak, že rostlinkám vždy odeberete nejstarší listy. Na to zareagují ještě bujnějším růstem a vy budete mít o úrodu postaráno.
Mizuna je plná cenných látek
V první řadě musíme jmenovat kyselinu listovou a další vitamíny, patřící do skupiny B. Dále je k mání také vitamín E a vitamín C, a samozřejmě také draslík, hořčík a vápník. Mizunu lze podávat jako součást salátů, ovšem snese i lehkou tepelnou úpravu. Chutná jako jemná rukola.
Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/mizuna-japonska-zeleninova-obdoba-salatu/
Náhledové foto: Raasbak / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)