Eukalyptus: Vypěstujte si svoji rostlinu, aby se vám lépe dýchalo

eukalyptus

Eukalyptus je krásná rostlina, která nejenže vyzdobí interiér, ale také ho příjemně osvěží, neboť jeho listy půvabně voní. Někdy se mu také nazývá blahovičník, ale většina z nás ho zná pod názvem eukalyptus. V přírodě dorůstá obrovských rozměrů, a tak je důležité, abyste jeho velikost doma usměrňovali. Na péči není náročný a poskytneme-li mu podmínky, které vyžaduje, bude vás svou schopností, ale i krásou těšit mnoho let.

Jeho rychlý růst korigujte pomocí správného řezu

Rostlina, kterou koupíte, může za jedno vegetační období vyrůst až dvojnásobně. Roste opravdu rychle, a tak bude nejlepší, pokud jej umístíte tam, kde může krásně růst. Například roh místnosti a v létě jej můžete letnit na zahradě či terase. Jakmile se začne rozrůstat, jednoduše ho ostříhejte, a to bez ohledu na to, jaké je roční období.

Eukalyptus
Foto: Pixabay

Zálivka a hnojení eukalyptu

Rostlina snese jak teplo, tak i zimu. Jakmile nastanou mrazy, dejte rostlinu do interiéru, například do zimní zahrady. A co se týče zálivky, nikdy byste neměli dovolit, aby zemina v květináči vyschla. Pokud by rostlina již měla květy, kvůli suchému substrátu by opadaly. V létě byste ji měli dopřát bohatou zálivku a mírně vlhký, nikoli mokrý substrát. V letním období také eukalyptu dopřejte jednou týdně hnojivo. S příchodem jara rostlinu přesaďte do nového substrátu, tedy do květinové zeminy smíchané s rašelinou. Jakmile budete mít eukalyptus vytažený z květináče, zakraťte kořeny. Tím omezíte bujný růst. Květináč použijte o průměru alespoň třicet centimetrů, nikdy ne menší. 

Zimní zálivku provádějte až tehdy, jakmile zemina mírně proschne, ale ne úplně. 

Eukalyptus a škůdci

U eukalyptu se může stát, že jej napadnou škůdci. Většinou je to však kvůli tomu, že o rostlinu špatně pečujete a vystavujete ji nevhodným podmínkám. Prohlížejte si spodní části listů, a pokud na nich uvidíte malé broučky, s největší pravděpodobností se bude jednat o svilušky. V takovém případě eukalyptus okamžitě izolujte od ostatních rostlin a jednou za čtyři dny ji postříkejte speciálním postřikem, který je určený na tyto škůdce. 

Dále je možný výskyt červců, kteří vypadají jako plíseň nebo chomáčky vaty. Nenechte se však zmást a okamžitě jednejte. Stačí, když vatu či vatový tamponek namočíte do lihu a setřete škůdce. 

V případě, že rostlině začnou opadávat listy, umístěte ji více na světlo a více ji zalévejte. 

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-grow-and-use-eucalyptus-1762354, https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-a-eucalyptus-tree/

Náhledové foto: Pixabay 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)