Estragon: bylinka, kterou si můžete vypěstovat doma

Estragon

Pelyněk estragon, jak zní celý název této bylinky, patří do čeledi hvězdnicovitých. V některých zdrojích můžeme narazit také na název pelyněk kozalec. Ačkoli se tato bylinka může pochlubit mnohými léčivými účinky, v současné době ji používáme spíše jako koření. Proslulá je zejména ve francouzské kuchyni. Původem pochází z oblasti jižní Asie, Číny a Sibiře. Jako koření a bylinka byl používán už ve starověkém Řecku.

Původ názvu

Latinský název pro pelyněk estragon je Artemisia dracunculus. Druhové jméno je pravděpodobně odvozené z latinského slova „draco“, které znamená „drak“ nebo „had“. Vzniklo to zejména z toho důvodu, že dříve se věřilo, že bylinka dokáže vyléčit hadí uštknutí. V současné době rozlišujeme dvě základní odrůdy estragonu: estragon francouzský/německý (Artemisia dracunculus var. Sativa) a estragon ruský (Artemisia dracunculus var. Inodora). Francouzský estragon není vhodný pro celoroční pěstování v zahradě, protože nesnese mráz. To ruský estragon vydrží do teplot až -10 °C a má větší listy.

Estragon květy

Foto: Pixabay

Podmínky pro pěstování

Základní podmínkou je, že estragon by měl být zasazen v dobře odvodněné půdě. Nesnese dlouhodobější stání v podmáčené půdě. Vyberte slunné místo nebo také polostín. Ideální pH půdy je v rozmezí mezi hodnotou 6 a 7. Estragon poroste nejlépe v humózní a středně vlhké půdě, ale vystačí si i s méně úrodnými zeminami. Od července se na estragonu objevují žluté květy, nicméně v chladnějších podmínkách estragon nekvete. Pouze ruský estragon vytváří semena, které můžete použít k množení rostliny.

Pěstování ze semen

Semena začínáme pěstovat již v březnu. Rozprostřete je na půdu a nepřikrývejte je zeminou. Udržujte je na teplém a světlém místě; půda by měla být neustále vlhká. Po několika dnech semena vyklíčí. Od poloviny dubna už jsou sazeničky natolik silné, že je můžeme rozsadit jednotlivě do květináčů. Od druhé poloviny května je můžete vysadit i ven (snesou ale samozřejmě pěstování v nádobách).

Péče o estragon

Sazenice jsou rostliny velice jemné, takže je zapotřebí o ně pečovat opravdu pečlivě. Pravidelně vytrhávejte plevel, protože kdyby vyrostl, mohl by rostlinu udusit. Zálivku provádíme kdykoli horní vrstva zeminy vyschne – důležité je, aby rostlina nestála dlouho v podmáčené půdě. Ruský estragon snese i období sucha, avšak francouzská odrůda ne. Hnojíme od dubna do června organickými hnojivy.

Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/ziola-w-ogrodzie-estragon-uprawa-estragonu-w-ogrodzie-aa-3NCR-BPD2-8ziE.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!