Epsomská sůl pro rostliny: návod, jak ji správně používat
Epsomská sůl se využívá v kosmetice, použít ji lze ale také v zahradě. Jedná se o sůl, která se získává z anglického Epsomu. Tato sůl byla objevena ve studniční vodě již před staletími. Jedná se o velmi dobře rozpustnou formu síranu hořečnatého. Síra a hořčík jsou prvky, které hrají velmi důležitou roli při příjmu fosforu a dusíku rostlinami. Navíc podporují produkci několik rostlinných enzymů. Existují rostliny, které si na epsomskou sůl obzvláště potrpí.
Epsomská sůl jako hnojivo
Epsomskou sůl můžeme s úspěchem použít u rostlin, které trpí nedostatkem hořčíku. Pokud mají rostliny tohoto minerálu nedostatek, nemohou plně vyrůst – budou zakrslé a nezdravého vzhledu. U již vzrostlých rostlin se nedostatek hořčíku projevuje hnilobou květů a žloutnutím listů. A právě zde se vyplatí použít epsomskou sůl, která je zdrojem hořčíku. Používáme ji rozpuštěnou ve vodě buď jako zálivku nebo rovnou na listy. Epsomská sůl se rozpouští velice dobře, takže hořčík je vstřebáván mnohem rychleji, než kdybychom použili jiné formy hořčíku. Kolik epsomské soli, to ale závisí na typu rostliny.
Foto: Pixabay
Růže
Vytvořte si sprej na listy, díky kterému budou listy zelenější. Rostliny budou celkově zdravější, budou poskytovat více květů a pupenů. Abyste si vytvořili sprej na listy, smíchejte 1 polévkovou lžíci epsomské soli a 3,8 litru vody. Stříkejte jej na začátku vegetačního období na listy růží. Po odkvětu pak aplikujte znovu.
Rajčata
Pokud jste svědkem, že se u vašich rajčat objevuje hniloba květů, sáhněte po epsomské soli. důvodem hniloby květů je to, že rostlina není schopna čerpat vápník z půdy. Tato schopnost bude obnovena tím, že pH půdy bude kolem 6,5. Dosažení vhodného pH jde samozřejmě také použitím vápna do půdy, mnohem rychlejším řešením je ale epsomská sůl. Na každou rostlinu rajčat použijte půl hrnku epsomské soli, kterou jste rozpustili v 3,8 litru vody. Tímto roztokem zaléváme kořeny rostliny – neaplikujeme na listy!
Papriky
Také papriky mohou trpět nedostatkem hořčíku. I v tomto případě pomůže epsomská sůl, a to ve formě aplikace na list. Díky tomuto postřiku jsou rostliny větší a nesou i větší plody. Do 3,8 litru vody vmíchejte 1 polévkovou lžíci epsomské soli. Aplikujte při počátečním květu na jaře a 10 dnů po počátečním květu; celkem tedy ve dvou aplikacích.
Zdroje info:
https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/jak-muzete-v-zahrade-vyuzit-epsomskou-sul/
https://homeguides.sfgate.com/much-epsom-salt-1-gallon-water-plants-84521.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!