Elegantní kala: Péče o ní nemusí být náročná
Elegantně vyhlížející exotická kráska původem z Jižní Afriky zdobí domovy mnohých z nás. Česky jí také říkáme kornoutice a známe ji především z řezaných květin, které nám někdo daruje například k narozeninám. Není však problém kalu pěstovat doma v květináči. Co se týče náročnosti na podmínky či péči, pěstovat ji může každý a kdekoli. Přesvědčte se sami podle našeho stručného průvodce pěstováním kaly.
Kala do interiéru
Půvabná kala může být pěstována jak v interiéru, tak i exteriéru – není náročná. Avšak co ke své kráse potřebuje, je dostatek světla, a to alespoň šest hodin každý den. Taktéž potřebuje výživnou a dokonale propustnou zeminu, aby její kořínky nezačaly uhnívat. Substrát kaly je potřeba udržovat stále vlhký, ale nikoli mokrý, proto je opravdu podstatné hlídání propustnosti zeminy.
Jak už jsme zmínili, kala potřebuje dostatek světla, ale ne přímého. Určitě se také snažte vyhnout umístění k topení či ke klimatizaci nebo pod ní. Pozor si také dávejte na odpolední slunce, které by mohlo kalu spálit, proto se východní či západní okno jeví jako ideální. Teplotu preferuje od 18 do 24 °C, což je optimální teplota bytů i domů.
Propustná půda bohatá na živiny
Jelikož kala roste z oddenku, bude pro ní propustná půda a živiny v ní opravdu důležité. Na začátku sezony ji nezapomínejte přihnojovat hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny, které má nízký obsah dusíku. Běžné a v pořádku je, že po sezoně, tedy po vegetačním období, začne rostlinka odumírat. V takovém případě máte dvě možnosti, jak s ní naložíte – buď ji vyhodíte nebo zazimujete. Pokud se rozhodnete pro druhý krok, čtěte dále.
Jak na zazimování kaly
Pokud jste se rozhodli kalu zazimovat, abyste nemuseli kupovat další sazenice, nechte rostlinu ze všeho nejdříve takzvaně usnout. To uděláte tak, že ji přestanete zalévat a listy necháte zcela odumřít. Poté kalu přemístěte do tmavé místnosti s nízkou vlhkostí, kde je teplota kolem 10 °C. Zde by měl květináč s kalou zůstat po dobu zimy. Během odpočinku ji můžete dvakrát zalít. Po období klidu oddenky přesaďte do nového substrátu a umístěte je na původní místo.
Škůdci a nemoci kaly
Mezi nejčastější problémy patří hniloba a botrytida. Jedná se o houbové onemocnění, které můžeme zahlédnout na listech, ale také na květech a stoncích. Jako první vás udiví šedý povlak. Abyste tomu zabránili, je velice důležité držet rostlinu ve vlhkém substrátu, nikoli v mokrém či přemokřeném. Často se na nich také objevují svilušky a mšice, proto, jakmile si jich všimnete, okamžitě zasáhněte pomocí zahradnického oleje či insekticidního mýdla.
Zdroj: https://www.bydleni.cz/clanek/Kalu-muze-pestovat-kazdy-zacatecnik, https://www.pestitelka.cz/kala/
Foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)