Efektivní zpracování zeleniny aneb Zdraví prospěšná fermentovaná zelenina

pickles

Jak efektivně zpracovat zeleninu? Zužitkujte vlastní úrodu účinným způsobem. Vyzkoušejte fermentovanou zeleninu. O co se jedná? Jak na samotné zpracování? V čem tkví podstata a doslova léčivý účinek na naše zdraví?

Kvašení je poměrně častý způsob konzervace zeleniny. Nejedná se jen o zelí a okurky, ale můžete naložit prakticky cokoli. Fermentovaná zelenina je prostě takový „salátek“, který má blahodárný účinek na naše tělo. Prospívá našemu zdraví, což vyplývá na základě studie. Však většina fermentačních procesů je známa už od starověku. Některé kvašené produkty se vyrábí více než 15 tisíc let.

Blahodárné účinky fermentované zeleniny

Fermentovaná zelenina nebo taktéž pickles. Jedná se o kvašenou zeleninu, která obsahuje značné množství živin, minerálů, vitamínů, enzymů i vlákniny. Díky fermentaci se v zelenině zvyšuje podíl některých vitamínů. Proto je dokonce lepší než zelenina syrová.

Fermentovaná zelenina podporuje imunitní systém, tvorbu hormonů, působí pozitivně na střevní mikroflóru, čistí krev a trávicí trakt, regeneruje jaterní tkáně, jakožto snižuje krevní tlak, klidní nervový systém a zvyšuje odolnost vůči stresu.

zelenina

Foto: Unsplash

Zelenina vhodná na pickles

Pro výrobu pickes se dá prakticky použít jakákoli zelenina. Díky tomu můžete mít pickles pokaždé jiné. A o tom to je. Lze i různě zeleninu kombinovat. Hodí se například bílé i červené zelí, ředkev, ředkvičky, kedlubny, kapusta, brokolice, okurky, celer, topinambury, červená řepa, květák apod. Zkrátka jakákoli tvrdší zelenina nakrájená na kolečka či kostky.

Na co si dát pozor při fermentaci

Pozor! Zelenina se nesmí osolit nedostatečně, jinak ve sklenicích bude hnít. Ale nepřidávejte ani více soli, díky čemuž by se mohl kvasný proces zastavit. Obsah soli by se měl pohybovat v rozmezí 20 až 30 g soli na 1 kg zeleniny. Při nakládání zeleniny je třeba hmotu co nejlépe odvzdušnit stlačováním či kompletním ponořením do solného nálevu. V zelenině ponořené v nálevu není kyslík, díky tomu je obsah sklenice v bezpečí.

Nakládáte-li zeleninu, která není příliš bohatá na sacharidy, nebojte se přidat trochu cukru k nálevu. Bakterie mléčného kvašení se tak rozvinou mnohem rychleji.

Zdroj: jimejinak.cz, karolinafour.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5897286/

Náhledové foto: Unsplash