Jak na efektivní sklizeň meduňky
Meduňka pochází z oblasti východního Středomoří. Ve volné přírodě ji nenajdete, a pokud ano, tak se zřejmě zatoulala z nejbližší zahrádky. Meduňka se pěstovala a sklízela hojně už za našich babiček, jelikož má úžasné léčivé a zklidňující účinky na náš organismus. Uklidňující účinky se projevují na celém organismu, nervech i psychice. Meduňka tak pomáhá od stresu, napětí i nabíhající migrény. Čerstvá šťáva je zase výborným prostředkem na popáleniny od sluníčka nebo na hmyzí bodnutí. Jestliže meduňku pěstujete a chcete ji, co nejefektivněji sklidit a využít, poradíme jak na to!
Meduňka – správná sklizeň
Ještě než meduňku sklidíte, musíte ji správně vypěstovat, aby byla bylina kvalitní a dalo se s ní dobře pracovat. Vypěstovat meduňku můžete ze semen nebo révku jiné sazenice. Meduňka se skvěle hodí na balkóny i spolu s dalšími bylinami, třeba mátou. Nejraději má meduňka polostín a dostatek vláhy. Při sklizni meduňky, sklízíme její listy nebo klidně celé vršky rostlin. Sklízejte nejlépe před ještě za slunečných teplých dní pře květem. Sbírat však můžete i během léta a vybírat si mladší listy. Následně můžete čerstvé listy meduňky přidávat do limonád a koktejlů nebo je usušit. Sušte v malých svazcích zavěšených na větraném místě, kde vůbec nesvítí. Po usušení větvičky odstraňte, rozdrolte a uskladněte v nádobě nebo v papírovém sáčku, nikdy však v igelitovém sáčku. Z usušené meduňky si můžete udělat léčivý čaj nebo sirup, ale o tom více v následujících řádcích.
Meduňkový čaj pro zklidnění těla i ducha
Po sklizni meduňky je asi nejčastějším zpracováním meduňkový čaj. Je sice pravda, že si meduňkový čaj můžete snadno zakoupit i v obchodě, ale určitě vám bude tento čaj o to víc chutnat, když si ho sami vyrobíte. Příprava čaje je navíc jednoduchá a nezabere mnoho času. Potřebovat budete jenom lístky meduňky a vodu. Meduňka je sama o sobě dost voňavá, takže nebude potřeba přidávat cokoliv navíc. Co se týká meduňkových lístků, mohou být sušené, ale klidně i čerstvé. Na půl litru vody bude stačit hrst čerstvých lístku nebo lžíce těch sušených. Dávejte si však pozor na to, abyste nepoužili zahnědlé či jinak poškozené listy, nebylo by to zdravé. Lístky vhoďte do konvice na čaj, zalijte vroucí vodou a nakonec zakryjte pokličky, aby se vše dobře a rychleji vyluhovalo. Luhujte alespoň 10 minut a poté sceďte. Čaj si můžete dochutit třeba medem nebo agávovým sirupem a podávejte ho nejlépe vlažný.
Výroba meduňkového sirupu
Skvělým využitím sklizně meduňky je také výroba meduňkového sirup, který nejenže dobře chutná, ale je vhodný i na kašel. Na výrobu takového sirupu budete potřebovat 40 stonků dvaceticentimetrových stonků, dále 2 litry převařené a již zchladlé vody, 2 citróny, 2 kg cukru a 30 g kyseliny citrónové. Meduňku omyjte a nastříhejte tak, aby se vám vešla do hrnce. Nemusíte trhat lístky, klidně meduňku vložte do hrnce i se stonky. Meduňky přelijte zchladlou vodou, kterou jste si předem převařili. Citróny si omyjte, nakrájejte i s kůrou na kolečka a přidejte do hrnce. Celou směs nechte dva dny luhovat, poté přeceďte přes cedník, aby vám zbyl jen nálev. Do nálevu přidejte ještě cukr, kyselinu citrónovou, tři minuty povařte a přelijte do vymytých sklenic. Nakonec zavíčkujte a uložte na chladné místo.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.