Efektivní palivo: Jak má vypadat dobrý dřevník a jak správně skladovat dřevo
Jedná se o palivo, které se používá k vytápění již dlouhou dobu. Však má řadu výhod. A v neposlední řadě skýtá výraznou úsporu za energie, což je v dnešní době více než ocenitelným faktem. Pokud topíte dřevem, tak je třeba ho správně skladovat. Poradíme vám, jak na to. Prozradíme i to, jak má vypadat dobrý dřevník.
Výhody topení dřevem
Topení dřevem má řadu výhod, mezi které patří obnovitelnost zdroje, ekologický typ vytápění a již výše zmíněná značná úspora za energie. Pozitivní je, že dřevem lze topit v kamnech, krbech i v kotlících pro vytápění celé domácnosti. Při topení dřevem si rovněž zvyknete na příjemné a komfortní prostředí, které díky tomu získáte.
Abyste si mohli užít příjemné teplo, ale také pohled na praskající oheň v krbu, tak je třeba vědět, jak dřevo správně skladovat. Aby vám oči nezbyly pro pláč, plné sazí a doma jste se moc nezahřáli. Jestli se domníváte, že stačí dřevo naskládat na zem, jste na omylu. V žádném případě! Jak tedy na správné skladování?
Dřevník pro úspěšné skladování
Nejlepší možností pro skladování je mít dobrý dřevník se střechou přesahující jeho stěny, aby nemohlo dovnitř pršet. Dále je nutné, aby mezi střechou a narovnaným dřevem byla vždy větší mezera. Boky dřevníku musí být otevřené pro cirkulaci vzduchu. Podlaha musí být tvořena z roštu, který rovněž profukuje. Nejnižší vrstva polen v dřevníku by měla být zhruba 20 cm nad zemí.
Foto: Pixabay
Skladování bez dřevníku
Nejdůležitější zásadou je, že dřevo by nemělo ležet na zemi. Pokud nemáte dřevník, tak vám postačí obyčejné dřevěné palety. Na nich může dřevo zespodu náležitě větrat. Nikdy dřevo nepřikrývejte plachtou. Jde o to, že schnutí dřeva pod plachtou je mnohem delší. Plachta totiž tvoří bariéru a odpařená voda nemá kudy uniknout. Je tak téměř jistá záruka, že vám dřevo akorát pod plachtou začne plesnivět. Dřevo je lepší skladovat v nasekaných polenech, díky čemuž se rychleji suší.
Zmoklé dřevo mýty vs. fakta
To, že když dřevo zmokne, nasaje vlhkost a bude vám dlouho schnout, je jen častý mýtus. Ve skutečnosti se nejedná až o takovou tragédii, když vám dřevo namokne. Po dešti se jedná jen o vlhkost povrchovou, která celkem rychle vyschne. Není třeba se bát, že v případě zmoklého dřeva o něj přijdete. Jen pozor na to, abyste dřevo neuklidili do dřevníku vlhké. Počkejte s tím, až zcela proschne.
Zdroj: drevostavitel.cz, dumazahrada.cz
Náhledové foto: Pixabay