Edamame: lusky, ve kterých zraje sója
Edamame pochází původem z východní Asie. U nás se nejedná o příliš rozšířenou plodinu, málokdo ji zatím zná. Dostupná je v běžných supermarketech – ale v mražené podobě. Edamame je jméno, kterým označujeme nezralý, ještě zelený sójový lusk. Jak lusky zrají, ztvrdnou a vysuší se (podobně jako fazole, které tak často pěstujeme na svých zahradách), poté se používají k výrobě sójového mléka, tofu a dalších sójových výrobků. Edamame se obvykle napařují nebo vaří ve vodě a poté už se mohou konzumovat.
Pěstování edamame
Edamame mají dlouhé vegetační období. Podobně jako fazolové keře mohou dosahovat výšky od 30 až do 100 centimetrů a nevyžadují podporu. Edamame milují přímé sluneční záření a teploty na 15 °C. Pokud se rozhodnete tuto rostlinu pěstovat, semínko zasaďte 2,5 až 5 centimetrů hluboko ve vzdálenosti asi 10 centimetrů od sebe. Jednotlivé řady pak asi 60 centimetrů od sebe. Jakmile sazenice vyklíčí, protrhejte je tak, aby jednotlivé rostliny byly od sebe vzdálené asi 15 centimetrů.
Edamame: Zdroj obrázku Pixabay.com
Péče o rostlinu
Pro udržování vlhkosti a kontrolu plevele je vhodné mulčování. Pravidelně zalévejte po celou sezónu a zejména poté, co se objeví květiny a lusky. Edamame má poměrně mělké kořeny, takže při vytrhávání plevele dávejte pozor, abyste je nepoškodili.
Sklízení a skladování
Lusky edamame jsou připraveny ke sklizni, když dosahují délky 5 až 7,5 centimetrů. Mají jasně zelenou barvu a jsou baculaté. Jednoduše je uchopte a utrhněte nebo odřízněte. Čerstvé lusky uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě v lednici. Taktéž je můžete blanšírovat a poté zamrazit. Pokud chcete sklízet sójové boby, počkejte až rostlina i lustk uschnou. Poté už můžete z lusků získat drobné kuličky, které známe jako sóju. Ty skladujeme na chladném, tmavém a suchém místě.
Edamame: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!