Dužnatka a havortie – oblíbené vánoční sukulenty
Nabízejí se už okolo sv. Mikuláše. Bývají přestříkány zlatou nebo stříbrnou barvou a polepeny sněhovými vločkami. Opravdový milovník květin si je nejspíš nekoupí, čas od času se k nám však dostanou jako (ne)vítané dárky. Co si s nimi počít a dají se ještě zachránit?
I když nejsou použité barvy toxické, nakonec havortie a dužnatky přece jen zahynou. Zalepené průduchy listů si totiž nakonec vyberou svou daň. Naštěstí se obě rychle množí postranními výhony, takže není třeba ihned házet flintu do žita.
Dužnatka je zajímavá sama o sobě
Nikdy nás nepřestane udivovat, proč si právě tahle půvabná rostlinka vysloužila ono vánoční zbarvení. Její pravidelně poskládané listy vyrůstající z velké růžice totiž zaujmou svým stříbřitým nebo růžovofialovým zabarvením samy o sobě. Vypadají jako ojíněné.
Dužnatka (Echeveria) je nenáročná. Potřebuje jen spoustu světla a přiměřenou zálivku. Poté vám dokonce i ochotně vykvete. Obarvenou rostlinu se nebojte pohnojit i během zimního období. Podpoříte tak tvorbu dceřinných růžic. Ty přestříkáním nijak neutrpěly, a později, až mateřská růžice odumře, ochotně zaujmou její místo.
Havortie – pruhovaná kráska z Afriky
Havortie alias (Haworthia) potěší zejména mnoha svými pruhovanými nebo puntíkovanými kultivary. Vystouplé bílé proužky a tečky ji zřetelně odlišují od jakýchkoliv podobných sukulentů. Je příbuzná známější aloe. Vyhovuje jí rozptýlené světlo a roste velmi pomalu, takže přesazování potřebuje podstatně méně než dužnatka. Nesnáší přemokření. A dobrou zprávou je, že leckdy přežije právě i ono přestříkání barevnými spreji. Budete sice nějakou dobu stagnovat v růstu, ale nenechte se tím odradit.
Náš tip: Havortie i dužnatky bývají pro efekt zasazeny v co nejmenším květináčku. Doma je proto přesaďte do většího. Použijte směs zeminy pro pokojové rostliny a písku.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)