Důvody, proč pěstovat nenáročný a zdraví prospěšný hrách
Milujete zelené kuličky sladké chuti, které se ukrývají v luscích? Je pro vás sběr hrachu spojen s prázdninami u babičky? Pokud tuto zeleninu máte rádi, tak si ji vypěstujte. Nejedná se o nic náročného. Poradíme, jak na pěstování a úspěšnou sklizeň.
Hrášek není jen dobrý, ale hlavně i zdravý. Obsahuje totiž vitamíny B, C, E, provitamín A, dále kyselinu listovou, minerální látky jako je hořčík, draslík, fosfor, železo, vápník či měď. Zásluhou vysokého podílu vlákniny dokáže pomoc s trávením i se zažíváním. K tomu podporuje činnost slinivky břišní, má pozitivní vliv na lepší stav ledvin a rozhodně by neměl chybět v jídelníčku osob potýkající se s jakýmkoli srdečním onemocněním. Už jen pro výše zmíněné důvody se vyplatí ho pěstovat. Jak si vypěstovat hrách, abyste se mohli těšit z bohaté sklizně?
Snadné pěstování i pro začátečníky
Hrách potřebuje vlhčí, zásaditou půdu. Je nenáročný. Vzešlé rostlinky snáší dobře chlad i mírný mráz. Vysévat můžete postupně až do konce jara, čímž prodloužíte období sklizně. Pro podzimní sklizeň lze odrůdy vysévat od poloviny července. Semena šplhavých hrachů se vysévají do hnízd po 3 až 4 zrnech do hloubky 4 až 5 cm, ve vzdálenosti 10 až 15 cm od sebe. Zatímco poléhavé odrůdy se vysévají do řádků 25 až 30 cm od sebe.
V období vegetace kypříme půdu a záhony zbavujeme plevele. V době sucha je nutné zavlažování. A právě díky vláze zajistíte, že lusky budou šťavnaté. Zralé lusky sklízíme postupně. Hrášek nepotřebuje prakticky žádné přihnojování.
Foto: Pixabay
Zdravý a prospěšný hrách
Hrách je z čeledi bobovitých. O těchto rostlinách je známo, že zvyšují obsah dusíku v půdě. Nejinak je tomu u hrachu. Hrášek je nejen chutný, zdravý, ale i prospěšný, neboť pomáhá při zahradničení. Jedlé jsou rovněž drobné květy smetanově bílé barvy, které svou nasládlou chutí hrášek také připomínají. Můžete je použít ke zdobení salátů či obložených mís, těstovin, masa.
Zdroj: lidovky.cz, bydlimekvalitne.cz
Náhledové foto: Pixabay