Důstojný habr jako hustý živý plot
Stačí jen trochu péče a můžete si vytvořit nepropustný a odolný živý plot právě z habru. Jeho výhodou je to, že hustého růstu dosahuje poměrně rychle a vytváří skvělou bariéru, která zabrání nejen nechtěným pohledům, ale také hluku a prachu. Tuto funkci plní také v zimě, protože listy jen tak neopadají – na větvích zůstanou až do jara. Můžete jej použít také do zastíněných prostor, což u některých listnatých rostlin, které běžně používáme pro vytvoření živého plotu, není možné.
Výhody habrového plotu
Tím ale výhody habru ve formě živého plotu rozhodně nekončí! Pokud jste například koupili pozemek, kde byl vytvořen habrový živý plot, ten ale v současnosti nevypadá dobře, můžete jej revitalizovat. Pomůže vám k tomu radikální nízký řez, díky kterému ze zachovalých kmenů vyrostou nové výhony. Řez habru vůbec nevadí, takže jej můžete tvarovat podle svých představ. Vytvářet se z něj dají nejen živý plot, ale dokonce i klenby a portály či různé geometrické tvary. Někteří habr dokonce pěstují ve stylu bonsají.
Foto: Pixabay
Kde sehnat habr?
Řízky habru můžete získat ze zahradnických center. Oproti jiným rostlinám, které se používají na živý plot, jsou levnější. Taktéž se jedná o rostlinu, která je odolná vůči škůdcům a chorobám. Díky tomu je péče o habr velice snadná. Substrát, ve kterém poroste, by ale měl být velmi úrodný a vlhký. Ideální je hlinitopísčitá půda s neutrálním pH. Můžete jej vysadit do stínu, ale i na slunná stanoviště – v tomto případě je ale třeba myslet na zajištění vlhkosti substrátu.
Výsadba habru
Ideální je vysadit habr do dvou řad, střídavě, vzdálených od sebe 30×30 cm. Pokud se rozhodnete vytvořit pouze jednořadý živý plot, sázejte rostliny každý 20 až 25 cm. Mladý habr roste pomalu, takže pokud nechcete na živý plot čekat, kupte si sazenice ve výšce 60 až 100 cm s mnoha drobnými větvičkami. Při výsadbě také zastřihněte silnější kořeny, ponechte co nejvíce malých kořínků. Nejlepším obdobím pro výsadbu je podzim.
Péče o habr
Pro dosažení požadovaného růstu je zapotřebí řez dvakrát do roka. Poprvé jej provádíme v červnu a podruhé na konci srpna. Na jaře bychom řez provádět rozhodně neměli, protože habry „pláčou“, tj. vylučují příliš mnoho mízy, což může zejména mladší rostliny oslabit. Co na jaře ale udělat můžeme, je dopřát habrovému plotu přiměřenou dávku minerálního hnojiva nebo kompostu.
Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-zywoplot-z-grabu-dlaczego-warto-sie-na-niego-zdecydowac,nId,4914169
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!