Dusíkaté vápno – zahradní všelék, nebo zastaralý přežitek
Někteří na něj jakožto na zázračný prostředek na všechno nedají dopustit, jiní se bojí, že by jeho použitím rostlinám ublížili. A jak už to bývá, pravda se ukrývá zhruba někde uprostřed.
Jestliže máte souseda, který vápní opravdu vše, nemusíte se bát. I když se často mluví o splachování půdy a vyplavování minerálů, vám žádné negativní důsledky nehrozí, ani kdyby se po každém lijáku vaše níže položená zahrada proměnila díky té sousedově v bahniště. Možná se však budete chtít jeho zahradnickými úspěchy inspirovat. A jak na to?
Kdy a jak používat dusíkaté vápno
Aby bylo jasno, rozhodně nejde o zázračný prostředek na všechno, přesto však dusíkaté vápno dokáže v mnoha ohledech pomoci. Tak například desinfikuje půdu. Umí bojovat proti nádorům na kořenech košťálovin a dalším chorobám, které způsobují houby. Likviduje semínka plevelů a mnohé obávané škůdce.
Foto: Pixabay
Nejčastěji se používá při výsadbě rajčat a paprik, ale zapovězeno není ani u mnoha jiných druhů zeleniny. Liší se však jeho množství. Nejčastěji se požívá takto:
salát – 350 gramů na 10 m2
okurky – 500 gramů na 10 m2
rajčata, papriky, košťáloviny apod. – 600 až 1 000 gramů na 10 m2
Vápnění je třeba uskutečnit tři týdny před plánovaným výsevem či výsadbou, jinak riskujete poškození citlivých kořenů mladých rostlin.
Kdy může vápno naopak ublížit
Při výsevu mrkve, petržele a dalších druhů, které svěřujeme půdě prakticky ihned po jejím rozmrznutí, musíme na vápnění myslet s předstihem a uskutečnit ho už na podzim. U všech ostatních druhů zeleniny doporučujeme výše uvedený interval. Vápno do zeminy zapravíme hráběmi a až do výsadby či výsevu udržujeme záhon neustále vlhký a to nejlépe tak, že povrch zakryjeme igelitovou fólií.
K tomuto opatření je nutné přistoupit zejména ve skleníku či fóliovníku. V suché zemi se totiž hrudky vápna nerozpustí a opět přestavují riziko pro čerstvě vyrašené kořínky rostlin.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)