Dušení psa nebo kočky: Jak zareagovat? Rychlost především

Pes

Některé věci je dobré znát a nepoužít. Mezi ně patří i první pomoc při dušení psa nebo kočky. Víte, co máte dělat, pokud váš domácí mazlíček – a je jedno, jestli kočka nebo pes – vykazuje známky dušení? Každý majitel by měl vědět, co dělat, protože jde o vteřiny!

Dušení psa nebo kočky

Vlastnictví psa nebo kočky není jenom o radostech. Naši mazlíčci mohou podléhat nejrůznějším chorobám a nehodám. Mezi ně může patřit například vdechnutí kousku hračky při hraní. Dusit se mohou začít také při jídle. V případě, že mají velký hlad do sebe krmivo hází velmi rychle, a není výjimkou, že je vdechnou. Obvykle se jim podaří je vykašlat. Kašel samotný bychom neměli považovat za špatný, je to vypuzovací mechanismus, jehož účelem je uvolnit dýchací cesty. Problém je, když nepomáhá.

Psí čumák

Foto: Pixabay

Příznaky dušení

Jak poznat, že se domácí mazlíček dusí? Zvíře začne obvykle nejprve hlasitě sípat a snaží se zbavit částice v krku. Činnost může být doprovázena ohýbáním tlapek v oblasti čumáku, jako by se zvíře snažilo tlapkou si tuto částici vytáhnout. Čumák obvykle míří dolů a celá činnost může být doprovázena kašlem. Kolem čumáku se mohou vyskytovat ve zvýšené míře sliny. Pokud se těleso nepodařilo vykašlat, může celá situace vést ke ztrátě vědomí či dokonce udušení. Pamatujte, že v této stresující situaci je možné, že se zvíře pokálí nebo počůrá.

První pomoc

Může to být složité, protože zvíře se bude snažit zachránit se samo. To první, co by majitel měl udělat, je zkontrolovat tlamu. Otevřete ji a snažte se vidět těleso, kterým se zvíře dusí. Možná na něj dosáhnete a zvládnete je sami vyjmout. Pokud je předmět příliš daleko, neriskujte a přistupte k druhé fází záchrany zvířete. V opačném případě bychom mohli předmět zatlačit ještě hlouběji. Psa nebo kočku umístěte tak, aby byla tlama níže, než tělo. Obvykle se to dělá tak, že se zvednou zadní nohy nahoru. Někdy to stačí k tomu, aby se blokáda uvolnila natolik, že teď už na ni dosáhnete.

Speciální chvaty

Pokud však k uvolnění blokády nedošlo samovolně, je zapotřebí přistoupit k další záchranné metodě. Umístěte zvíře mezi své nohy. Tlama opět směřuje dolů, zbytek těla je výše. V tuto chvíli je zapotřebí zasáhnout otevřenou dlaní oblast mezi lopatkami. Důrazně, avšak ne příliš silně.

Heimlichův chvat

Nepomohlo-li ani toto, přistupte k Heimlichově chvatu. Zvíře uchopte za břicho tak, abyste tlačili na oblast těsně pod žebry. Pokud psa nebo kočku chytíme správným způsobem, měli byste vyvinout tlak několika pevnými pohyby, abyste předmět v tlamě vytlačili. U malých zvířat dejte pozor, ať nezraníte jejich žebra. Pokud nelze cizí těleso vytáhnout, položte psa na pravý bok a zkontrolujte, zda dýchá nosem.

Zdroje info:

http://www.prvnipomocpropsy.cz/prvni-pomoc-pri-duseni-psa/

https://porady.interia.pl/psy/news-jak-postepowac-w-przypadku-zadlawienia-u-psa-lub-kota,nId,5198490

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!