Durman: Jedovatá andělská trumpeta

Durman

Durman je nádherná rostlina, která produkuje až 20 cm veliké květy. Ty svým tvarem připomínají trumpetu. A protože také nádherně voní, říká se jim andělská trumpeta. To ale není jediný lidový název této rostliny. U nás se mu dřív říkalo také panenská okurka. Samotná rostlina může dorůst do výšky až pět metrů. Musí k tomu mít ale vhodné podmínky, a proto je hned na úvod třeba zdůraznit, že se jedná o rostlinu, která nepřežije teploty mrazu. Na zimu je potřeba ji zazimovat, avšak miluje také letnění.

Rostlina vhodná k přenášení

Z výše uvedeného vyplývá, že durman můžeme pěstovat v přenosné nádobě. Přes léto vám může dělat společníka na balkonech a terasách. V zimě ji ale přeneste do chladnější místnosti, kde ale nehrozí teploty nižší než 0 °C. Ideální podmínky pro to, aby durmany co nejlépe kvetly, jsou tyto: vyberte mu takové stanoviště, kde je hodně slunce, dostatečně jej ale zalévejte. Důležité jsou ale i živiny, takže je vhodné rostlinu často přihnojovat a dopřát jí výživnou a propustnou zeminu.

Durman

Durman: Zdroj obrázku Pixabay.com

Krásné květy

Durman květe od června až do října. Mají nejčastěji bílou barvu, najdeme je ale ve žluté a také růžové barvě. Pokud máte malé rostlinky, přesazujte je každý rok. Starší rostliny už stačí přesadit podle potřeby – obvykle jednou za tři až čtyři roky. Přesazujte je v květnu. Tento měsíc je ideální také pro tvarování rostliny – durman můžete seříznout, jak se vám zlíbí. Zavadlé květy odstraňujte, abyste docílili nového kvetení.

Zazimování

Když přichází nebezpečí prvních mrazíků, je potřeba rostlinu zazimovat. Dejte ji do chladné místnosti s teplotou 5 až 10 °C, zalévejte jednou za 14 dní. Durman shodí listy, ale to je normální. Koncem února zalévejte častěji. Pokud máte k dispozici pouze teplejší místnost pro zazimování durmanu (mezi 12 až 15 °C), pak je důležité, aby rostlina měla dostatek světla. V tomto případě neshodí listy, a proto je důležitá pravidelná zálivka.

Pozor! Jedovatá rostlina

Při manipulaci s durmanem je potřeba myslet na to, že se jedná o velice jedovatou rostlinu. Používejte tedy vždy rukavice – ať už rostlinu stěhujete k zazimování, nebo jen odstraňujete odkvetlé květy. Také je potřeba dbát na bezpečnost dětí a mazlíčků. Dejte durman z jejich dosahu.

Zálivka a hnojení

Protože durman roste poměrně rychle, potřebuje hodně vody i živin. Při zalévání ale pozor na přelití – durman nesmí stát dlouho ve vodě. Proto je dobré zálivku rozdělit na několik dávek denně. Pokud byste chtěli zalévat jednou denně, udělejte to ráno, v horkém letním dni se totiž dost vody vypaří a je nižší pravděpodobnost, že bude stát ve vodě. Hnojení provádějte jednou týdně, střídejte při tom plné hnojivo a hnojivo draselné.

Durman: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!