Dubnové množení bylin řízkováním: Vhodné jsou šalvěj, libeček a levandule
Množení bylin patří mezi jeden z důležitých procesů v zahradničení. Umožňuje zachovat a rozšířit oblíbené druhy. Jednou z efektivních metod množení je řízkování. Jak na to a které byliny si takto můžete namnožit?
Množení bylin řízkováním
Pro tento způsob množení jsou vhodné byliny, jako je šalvěj, levandule či libeček. Výběr bylin máte. Pro úspěšné zakořenění je důležitý správný výběr mateřských rostlin, které poskytnou kvalitní materiál pro řízky. Poté vyberte vhodné výhony pro řízkování. V případě levandule a šalvěje je nejlepší, když použijete vrcholové výhony s několika páry listů. Libeček je sice možné množit i pomocí dělení trsů. Když se rozhodnete pro řízkování, preferujte polodřevnaté výhony.
Příprava substrátu
Jakmile budete mít vybrané mateřské rostliny, je třeba si připravit potřebný materiál. A to ostrý nebo řízkovací nůž, jenž je ideální pro řezání výhonků. Řízky by měly být dlouhé cca 5 až 10 cm. Po odříznutí řízků od mateřské rostliny je nutné odstranit spodní listy, aby se eliminovalo přílišné odpařování vody a minimalizovalo se riziko možné hniloby.
Dalším podstatným krokem je příprava substrátu pro zakořenění řízků. Vhodná je lehká směs, propustná a chudá na živiny. Kombinace písku, rašeliny a perlitu poskytne optimální podmínky pro zakořenění. Substrát by měl být dobře navlhčen, ale ne namočený. Jinak by mohlo dojít k hnilobě kořenů.
Foto: Pixabay
Důležitá je správná hloubka
Jakmile máte řízky připravení a substrát též, tak přichází na řadu zasazení. Zde je důležitá správná hloubka. Je třeba zajistit, aby se řízky dobře dotýkaly substrátu. Po zasazení je dobré mírně zatlačit substrát okolo řízků, aby došlo k jejich pevnému usazení a měly právě dobrý kontakt se substrátem. Po zasazení řízky umístěte na místo s dostatkem světla, ale které je chráněno před přímým slunečním zářením. Je třeba udržovat optimální vlhkost.
Je nutné pravidelně kontrolovat substrát a případně zalít, pokud je třeba. Během následujících týdnů by měly řízky začít produkovat nové kořeny. Po zakořenění můžete rostliny přesadit do trvalejších nádob nebo rovnou vysadit do zahrady. Hlavně postupovat opatrně, aby nedošlo k poškození nových kořenů.
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/rizkovani-bylinek/
Náhledové foto: Pixabay