Duben a pokojové a balkónové květiny – co je třeba udělat?
Duben je období, kdy je třeba pokračovat v péči nejen o zahradu, ale také o vaše pokojové a balkónové květiny. Věříme, že již všechno máte v malíku. Abyste na nic nezapomněli, rozhodli jsme se pro vás připravit krátkého průvodce, co vše je potřeba zařídit.
Přesazování rostlin
Připravte si truhlíky a květináče na přesazování. Důkladně je vymyjte z vnitřní i vnější strany, pokud možno bez použití chemikálií. Do takto čistých nádob můžete své rostliny zasadit. Po přesazení všechny své rostliny pořádně zalijte. Tato první zálivka by měla být důkladná, následné zálivky pak již jen sporadické – snažte se udržovat půdu ve svých rostlinách jen mírně vlhkou, aby nedošlo k úhynu nebo onemocnění kořenů rostlin. Až se vám bude zdát, že se rostlina ujala, můžete začít zalévat tak, jak jste zvyklí. Měsíc po přesazení se vyhněte hnojení rostlin.
Odstranění případných škůdců
Pokud byly vaše rostliny přes zimu v chladné místnosti, je nyní čas je přenést dovnitř. Odstraňte veškeré odumřelé části a rostliny seřezejte. Přitom se dívejte, jestli se v rostlinách nevyskytují nějací škůdci. Pokud je odhalíte zavčas, můžete se jich zbavit nejrychleji.
Zalévání rostlin
Poté, co se rostliny po přesazení ujmou a začínají růst, je čas postupně zvyšovat zálivku. Rostliny, které to vyžadují, můžete začít mlžit. Po měsíci přidejte do zálivky i dávku hnojiva.
Pozor na slunce i na mráz
Balkónové rostliny pečlivě hlídejte – v dubnu je již sice teplo, není ale vyloučené, že přijdou mrazy (zejména v noci). Chraňte své rostliny před mrazem tak, že je přenesete dovnitř nebo je přikryjete netkanou textilií. Slunce je v dubnu taktéž poměrně nevyzpytatelné. Myslete na to, že vaše rostlinky potřebují po přesazení posílit, a nenechte je spálit dubnovým sluncem. Týká se to zejména rostlin, která máte v oknech směrovaných na jih. Čas od času jim dopřejte stín, hlavně v poledne, kdy je slunce nejsilnější.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!