Druhy salátů na vaši zahradu

Salát je úžasnou letní plodinou – pokud jej smícháte s ostatními druhy zeleniny, získáte osvěžující oběd, svačinu nebo večeři. Každý salát ale chutná trochu jinak – porovnejte například dva nejznámější druhy salátů, hlávkový a ledový. Zkuste si letos vypěstovat i jiné druhy salátů, než je ten hlávkový. Níže uvádíme přehled salátů, které není těžké vypěstovat, a rozhodně stojí za vyzkoušení.

Dubáček

Dubáček je velmi snadné rozeznat od ostatních salátů, protože má listy zbarvené dočervena (uprostřed jsou zelené a přechází do červené až hnědé barvy). Tento salát je úžasný, protože jej můžete kombinovat v zeleninových i ovocných salátech. Jeho chuť bývá přirovnávána k vlašským ořechům, ke kterým se hodí. Pokud tento salát budete pěstovat na své zahradě, vždy skliďte jen takové množství, jaké spotřebujete, protože ze všech salátů podléhá zkáze nejrychleji. Lze sklízet i jednotlivé listy – ty na rostlině pravidelně dorůstají.

Polníček

Celý název tohoto salátu zní kozlíček polníček a odkazuje na skutečnost, že se jedná o příbuzný druh kozlíku lékařského. Má drobné listy a svěže zelenou barvu. Chuť je jemná, oříšková. Můžete jej kombinovat s různými druhy zeleniny, ale také s vlašskými ořechy, s hruškami či pomeranči.

Polníček: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Salát Lollo Rosso a Lollo Biondo

Tento salát obsahuje nádherné kadeřavé listy, proto se skvěle hodí jako ozdoba na sýrové, zeleninové či ovocné mísy, ale také na chlebíčky. Můžete jej používat stejným způsobem jako hlávkový salát. Lollo Rosso je červená varianta, která má mírně nahořklou chuť, Lollo Biondo je bílá (respektive zelená) varianta s jemnější chutí.

Štěrbák (endivie)

Tento salát má také kadeřavé listy. Je příbuzný nahořklé čekance, se kterou má společnou nahořsklou chuť. Vzhledem k tomu se často používá v teplé kuchyni, například podušený na olivovém oleji se solí a různým kořením.

Čekanka

Jak už jsme uvedli, čekanka je typická svou nahořklou chutí. Můžeme ji najít v červené a bílé varinatě – u obou se zbavujeme příliš hořkých košťálů. Čekankové listy konzumujeme syrové i tepelně upravené (povařené listy mohou zjemnit chuť čekanky). Pro skladování platí jedno pravidlo: čím více světla, tím více hořká čekanka bude (skladujte ji tedy v temnu).

Salát: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!