Druhy lilií, které pěstujeme raději v květináči

Denivka

Lilie jsou krásné rostliny, které pěstujeme zejména na zahradě. Je ale možné je pěstovat také v květináči. Děje se to zejména z toho důvodu, že můžeme pěstovat větší množství druhů lilií. Například těch, které nejsou mrazuvzdorné. Ty bychom v zahradě pěstovat nemohli, nicméně pokud je budete mít v květináči, můžete je na léto vystavit na zahradě, a v zimě pak schovat doma před mrazem. Některé druhy jsou dost vysoké a nemusí být odolné proti silným větrům, takže je lze skrýt i před touto nepřízní počasí.

Filipínská lilie

Jedním z nemrazuvzdorných druhů lilií, které nemůžeme pěstovat na zahradě, je filipínská lilie. Jedná se o nádherný druh, který upoutá neobvyklým tvarem stonku. Květ je obvykle bílý, někdy s jemným nazelenalým nádechem. Květ šíří mírnou vůni. Základními požadavky této rostliny je světlo, teplo a pravidelné zalévání. V zimě je potřeba rostlinu zazimovat – dejte ji i s květináčem do chladné místnosti a zálivku omezte na minimum. Takto uchovávejte lilii až do jara. Jakmile se na jaře prodlouží dny a zvýší teploty, můžete nádobu s lilií umístit do teplejší místnosti – po zmrzlých dokonce na balkon, lodžii či do zahrady.

Lilie

Lilie: Foto Pixabay

Lilie formosanum

Dalším příkladem je právě tato lilie. Tento druh se vyskytuje v přírodě na jihu Číny a Tchaj-wanu, což nám napovídá, že není mrazuvzdorný. Pokud ji ale budeme pěstovat v květináči, můžeme si dopřát i tento druh. Květy mají obvykle bílou barvu zevnitř, zvenku je jakoby malovaná v tmavě červené barvě. Květ přechází do hnědého stonku. Květy mají na lilie neobvyklý trubkovitý tvar a jsou voňavé. Zimujeme stejným způsobem jako lilii filipínskou.

Lilie beschislennolistnoy

Pod tímto dlouhým názvem se ukrývá lilie, která má svůj původ z jižních oblastí Číny. Zde dosahuje výšky až 180 cm. Ani toto není mrazuvzdorný druh lilie, proto jej u nás pěstujeme v nádobě. Vzhledem k úctyhodné výšce je potřeba maximální opatrnosti při manipulací s rostlinou. Květy lilie beschislennolistnoy jsou velké, na okrajích mají bílou barvu, ale zevnitř jsou žluté, zdobené kaštanovými žilkami. Zimujeme obdobným způsobem jako předchozí dva druhy.

Lilie královská

Při výčtu nemrazuvzdorných druhů lilií nemůžeme zapomenout na lilii královskou. Ta se může pochlubit neobvykle silnou vůní. Původ má tato rostlina na jihozápadě Číny. Květy mají bílou barvu a nálevkovitý tvar, uvnitř najdeme žluté skvrny, zvenku jsou okvětní lístky protkané růžovými a fialovými žilkami. I když tato rostlina není mrazuvzdorná, některé zdroje uvádí, že v oblastech s mírnou zimou je možné ji pěstovat venku.

Foto: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/lilie-se-daji-pestovat-i-v-kvetinaci-zkuste-to

Lilie: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!