Droždí do zahrady i pro pokojové rostliny: kde jej (ne)používat
Droždí může poskytnout celou řadu živin pro vaše rostliny, přitom stojí jen zlomek toho, co byste zaplatili za klasická hnojiva. Drožďová zálivka se snadno používá, a to jak uvnitř na pokojové rostliny, tak také na v zahradě. Droždí může poskytnout rostlinám potřebné živiny, podporuje je v růstu, který tak může být rychlejší a zdravější, a navíc jim pomáhá bojovat proti houbovým onemocněním. Na jaké rostliny se droždí nejvíce hodí?
Droždí na rostliny
Droždí obsahuje vitamíny skupiny B, které jsou důležití nejenom pro člověka, ale také pro rostliny. Podporují je totiž v bujném růstu. Dalšími živinami, které jsou součástí droždí, je draslík, fosfor a hořčík. Ty jsou důležité pro zdravý vývoj plodů. Droždí je v podstatě houbou, která je ale pro rostliny neškodná. Bojuje však s konkurenčními houbami, které by mohly způsobit různá onemocnění rostlin.
Foto: Pixabay
Rajčata, okurky a jahodníky
Dává smysl použít droždí na rostliny, které jsou náchylné ke vzniku houbových chorob. A těmito rostlinami jsou právě rajčata a okurky. Drožďová zálivka navíc tyto plodiny stimuluje k bohaté úrodě, kterou si můžete dopřát bez obav z toho, že bude plná pesticidů a chemikálií z komerčních hnojiv. Ty už totiž používat nemusíte. Okurky, jahodníky i rajčata budou chráněny proti houbovým onemocněním.
Květiny a okrasné keře
Pro bujné kvetení se droždí může používat také na kvetoucí rostliny, které nejsou užitkové, ale okrasné. Prospěch z drožďové zálivky budou mít růže, hortenzie, levandule, ale také stálezelené rostliny, jako jsou buxusy a túje.
Droždí na pokojové rostliny
Hnojivo z droždí můžete použít také na pokojové rostliny, nebo ty, které pěstujete v květináčích. Typicky se jedná například o orchidej a gardénie. Taktéž monstera ocení hnojivo z droždí, díky kterému se bude chlubit sytě zelenou barvou.
Hnojivo z droždí – recept
Na přípravu silného hnojiva z droždí můžete použít dva postupy. V tom prvním necháme droždí zkvasit, druhý způsob je rychlejší:
- Jednu kostku droždí rozdrobte do kbelíku a zasypte sklenicí cukru. Nechte dvě hodiny stát a poté rozmíchejte. Poté zalijte deseti litry teplé (nikoli vroucí) vody. Promíchejte a nechte odstát asi týden.
- Kostku droždí rozdrobte a smíchejte s deseti litry teplé vody. Nechte hodinu kvasit a poté ihned použijte.
Zdroje info:
https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-jakie-rosliny-podlewac-drozdzami,nId,6037745
https://balconygardenweb.com/how-to-make-a-quick-yeast-fertilizer-for-cucumber-plants/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!