Drobné mušky dokážou zničit celou úrodu – do Česka dorazila obávaná vrtule ořechová a stále se šíří
Drobné mušky dokážou zničit celou úrodu – do Česka dorazila obávaná vrtule ořechová a stále se šíří. Ne, opravdu se nejedná o překlep, ale tak trochu o slovní hříčku. Na naše ořechy dorazil nový invazivní druh se jménem vrtule ořechová (Rhagoletis completa). Jak již její název napovídá, ničí nejčastěji úrodu vlašských ořechů.
Drobounký a nebezpečný škůdce je původem ze Severní Ameriky, jako třeba mandelinka bramborová. K jejímu rozšíření přispěla, jako většinou, mezinárodní přeprava a také skutečnost, že zde panuje téměř stejné klima jako v její domovině. V Evropě se vrtule ořechová objevila poprvé před přibližně 40 roky a u nás byla poprvé zjištěna v roce 2017.
K šíření pomáhají lidé
Přirozeně se vrtule ořechová rozšiřuje do okolí pouze několik desítek kilometrů za rok. Ovšem pokud se napadené ořechy dostanou na dopravní prostředek, třeba vlak, vzdálenost strmě narůstá.
Tato muška je velká jen 4-6 mm. Má žluto-oranžovou barvu s tmavými pruhy na křídlech, která jsou průhledná. Vrtule ořechová napadá především ořešáky, ale ani broskvoně v její blízkosti nejsou v bezpečí.
Vrtule ořechová tvoří jednu generaci ročně. Nejčastěji na ně natrefíte od července do srpna, ale aktivní mohou být až do října. Samičky vrtule ořechové létají kolem zrajících vlašských ořechů a do zelených slupek kladou vajíčka. Jsou velká přibližně 1 mm, mají bílou barvu a jsou oválná. V jedné snůšce jim může být až 20.
Foto: Marcello Consolo / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Jak vrtule ořechová vypadá
Během týdne se vylíhnou bezhlavé a beznohé larvy, které v zelené slupce vyžírají chodbičky a spolu s výkaly ji postupně ničí. Ořech postupně znehodnotí a ten předčasně spadne ze stromu a to i přesto, že do vlastní skořápky neproniknou.
Pokud však vrtule nakladou vajíčka až na konci léta, mohou poškozené ořechy také dozrát. Pokud nejsou plesnivé, lze je konzumovat.
Larvy žijí 5 týdnů ve slupce, kdy vrostou až na 13 mm a změní barvu na žlutou. Plod, většinou již spadlý na zem, opustí a zalezou do půdy. Pod povrchem přezimují a na začátku dalšího léta se vylíhnou nové vrtule. Pod zemí mohou vydržet i déle než jeden rok.
Na co si dát pozor
Napadené ořešáky poznáte tak, že objevíte zřetelný vpich na zelené slupce. Okolo vpichu slupka postupně černá a měkne.
Naštěstí se lze vrtuli ořešákové celkem úspěšně bránit. Mezi takovéto prostředky patří:
-
Lepové pasti – mohou být i klasické žluté
-
Postřik s obsahem látky Spinosad
-
Rozrytí půdy do hloubky pod napadeným stromem
-
Spadané napadené ořechy průběžně likvidujte – ideálně je spalte nebo hluboko zakopejte
Ne každé napadení ořechů má na svědomí vrtule ořešáková, poškodit ořechy mohou také zelenušky či obaleči jableční.
Zdroje: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-391870-postrach-oresaku-dorazil-i-k-nam?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Náhledové foto: Walpole / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)