Dřišťál Thurbergův: podzimní ozdoba vaší zahrady
Dřišťál Thurbergerův (Berberis thunbergii) patří mezi okrasné listnaté keře, i když pravdou je, že v mnoha oblastech zdomácněl natolik, že roste jako planá rostlina. Řadíme jej do čeledi dřišťálovitých. Pokud se rádi na podzim kocháte barevnými listy, rozhodně byste si neměli nechat ujít krásu tohoto dřištálu. Svůj původ má sice v dalekém Japonsku, nicméně s úspěchem se pěstuje na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy.
Zaujme na jaře, v létě i na podzim
Dřišťál je výjimečný keř, který dorůstá do výšky až 1,5 metru. Jeho výhony jsou vzpřímené a na konci načervenalé. Díky svému vzhledu a velikosti je velice nápadným prvkem vaší okrasné zahrady. To, proč jej lidé milují, jsou nádherné zlatožluté listy s karmínovými okraji. Jsou velké a na podzim se zbarvují do oranžovočervené barvy. Ty na zimu sice opadávají, můžete se z nich ale těšit i v pozdním období podzimu.
Foto: Pixabay
Plody dřišťálu
Dřišťál vás může potěšit nádhernými květy a později (na podzim) také malými červenými plody. Ty jsou nápadné zejména po opadání listů, protože na rostlině zůstávají (v případě, že je nesklidíme). Říká se jim dřišťálky, a i když mají trpkou chuť, používají se na výrobu marmelád a šťáv. Jsou totiž bohaté na vitamín C. Sklízíme je na přelomu září a října, kdy dozrávají. Pokud je necháte na keřích, můžete jejich krásu obdivovat také pod zasněženými větvičkami. Při sklizni si ale dejte pozor na všechny ostatní části dřišťálu, které jsou jedovaté. Jedlé jsou pouze plody.
Tvarování dřišťálu
Tato rostlina se s oblibou používá do živých plodů, nádob a na ohrazení jednotlivých částí zahrady. Důvodem je to, že ej velice snadné jej tvarovat tak, jak chceme. Dřišťál je úžasnou součástí pestrobarevných kompozicí, které můžete na své zahradě vytvářet – a to jak na jaře a v létě, ale také na podzim. Listy se mění během sezóny a je zážitek je pozorovat. Velkou výhodou tohoto opadavého keře je také to, že není příliš náročný na pěstování a odolný v našich klimatických podmínkách – snadno odolává silným mrazům.
Pěstování dřišťálu
Jedinou podmínkou, kterou musíte u pěstování dřišťálu zvážit, je jeho umístění. Pokud mu vyberete slunné stanoviště, nemusíte se bát, že mu slunce spálí listy (jako se tomu děje u jiných zlatých odrůd). Poroste na jakékoli půdě, a také v polostínu. Půda by neměla být podmáčená, což je jediný požadavek. Nejjednodušším způsobem množení je prostřednictvím řízků. Trpělivější zahradníci mohou množit také semenem. Semena se sází na podzim. Na jaře by měla vyklíčit.
Zdroj: https://www.futuregardens.pl/berberys-maria-berberis-thunbergii.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!