Dřín: okrasná i užitková rostlina. Navíc je nenáročný na pěstování
Dřín nebo také svída je dostupný v několika různých verzích. V první řadě byste měli vědět, že ne všechny dřínky (plody dřínu) jsou určené ke konzumaci. Pokud chcete mít co nejkrásnější zahradu a netrváte na její užitkovosti, pak byste měli zvolit okrasnou variantu. Avšak i dřín s jedlými plody může být krásný! Sice je na tom s atraktivitou o něco hůře, na druhou stranu si ale můžete jeho plody posbírat a využít je k přípravě zdravých nápojů či jiných produktů.
Plody dozrávají na začátku podzimu
Dřín patří mezi rostliny, pro které je typický květ v průběhu léta. Na začátku podzimu se pak vytváří plody, které mohou mít podle druhu rostliny různé barvy a tvary. Obvykle se ale jedná o červené plody. Mají poměrně kyselou chuť, proto je někteří zahradníci nechávají přemrznout, díky čemuž sládnou. Dají se zpracovat, ale konzumovat je můžete i syrové. Nejčastěji se z nich vyrábí džemy, sirupy a šťávy, na slovensku je populární drienkovica – alkoholický likér.
Dřín může posloužit pro podporu imunity
Dřín – lépe řečeno jeho plody – se často využívají k podpoře imunity, což je v období, kdy je sklízíme, zapotřebí. Plody obsahují zejména vitamín C. Kromě imunity se dají použít i na jiné zdravotní neduhy, jako jsou problémy se srdcem a oběhovým systémem. O dříncích se ví, že posilují krevní cévy a snižují krevní tlak. I to je důvod, proč pěstovat svoje vlastní dříny. Když k tomu připočtete nenáročnost a vhodnost pěstovat dřín jako živý plot, máte ideálního kandidáta do své zahrady.
Sazenice vybírejte podle stáří
Pokud kupujete nové sazenice dřínu, pak je dobré, když si koupíte už vzrostlou rostlinu. V případě, že byste si jej vysadili ze semene, potrvá až 8 let, než bude poprvé plodit! Z tohoto důvodu se investice do již vzrostlé sazenice vyplatí. Zakupujte z ověřených zdrojů, protože skladování může výrazně ovlivnit vitalitu rostlin. Pokud například přeschly, mohlo dojít k poškození jejich kořenového systému, což se samozřejmě podepíše nejenom na množství plodů, ale také na zdravotním stavu rostliny.
Dřín potřebuje slunečné stanoviště
Pro pěstování dřínu jsou zapotřebí určité podmínky, které ale nejsou nikterak náročné:
- Stanoviště na plném slunci (dobře se jim daří i v polostínu).
- Propustná zemina s dostatkem živin. Dříny snesou mírně kyselou i mírně zásaditou půdu.
- Dříny jsou ve většině případů mrazuvzdorné, takže není třeba je chránit před mrazem.
- Dříny netrpí na škůdce ani nemoci. Přesto se vyplatí občas je kontrolovat.
- Půda by měla být vždy mírně vlhká, ale nikdy ne přemokřená. Zalévejte proto s rozmyslem a v souladu s počasím.
- Množit jej můžete ze semen, řízkováním či roubováním.
Zdroje info:
https://www.rostlinky.cz/blog/drin-pestovani-pro-krasu-i-uzitek.html
https://fajnyogrod.pl/porady/sadzonki-derenia-jadalnego-rodzaje-ceny-opinie-porady/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10809406/
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!