Dřín obecný a jeho pěstování
Chcete mít na zahradě krásný solitér v podobě vzhledného keře, který vám ještě navíc přinese slušnou úrodu jako odměnu za vaši péči? Pokud ano, vyplatí se vsadit na dřín. Tato rostlina se v našich končinách začíná prosazovat čím dál tím častěji, a tak určitě není od věci se soustředit na její pěstování, plody a konečnou užitkovou hodnotu, kterou je schopna pěstiteli dát. Buďme tedy konkrétní a na všechny tyto aspekty se zaměřme.
Dřín obecný se představuje
Dřín představuje poměrně statnou dřevinu, která se zjara vyznačuje krásnými žlutými kvítky. Nabízí také podlouhlé lesklé plody, které jsou zbarveny dočervena. Nejčastěji se vyskytuje v teplých oblastech starého kontinentu, u nás jej nejčastěji najdeme na severozápadě Čech, na jižní a střední Moravě. Mnohdy je označován jako dřín jarní. V České republice je chráněn zákonem. U nás najdeme dva nejznámější slovenské kultivary. Jedná o odrůdy Titus a Devín. Co se týká výšky, mohou se dorůst až velmi solidních rozměrů pohybujících se okolo 3 metrů.
Pravidla pro pěstování dřínu
Z hlediska pěstování dřín nepatří mezi nijak náročné dřeviny. Velmi dobře se mu daří v suchých, písčitohlinitých půdách majících spíše neutrální až zásaditý charakter. Nedaří se mu v kyselých půdách. Pěstovat se jej daří do nadmořské výšky 600 metrů nad mořem. Díky bohatému kořenovému systému umí zpevnit podloží. Dřín dokáže bezpečně odolat mnohým chorobám a škůdcům. Zvěř se mu nevěnuje.
Plody dřínu a jejich sklizeň
Dřínky, jak se nazývají plody této dřeviny, jsou velké oválné a u kultivaru Devín typické červeným zbarvením dužiny. Titus má dřínky ve tvaru hruštiček. Devín dozrává již v průběhu měsíce září a Devín o měsíc dříve. Z jednoho jediného keře můžete bez větších potíží sklidit v průměru 30 kg plodů. Ty se vyznačují vysokým obsahem minerálních látek, vitamínu C a fosforu či draslíku.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.