Dřevo na uzení volte s rozvahou
Milujete uzení masa, sýrů, ryb a jiných potravin? Pak zcela jistě přikládáte velký význam celému procesu včetně výběru toho správného dřeva. Obecně se uvádí, že se vyplatí topit především tvrdými dřevinami. Ne vždy tomu tak ale nutně musí být, protože v určitých případech se hodí i měkké. Podívejme se tedy na celou situaci podrobně. Poukážeme na to, kdy se dokonale hodí jednotlivé typy dřeva.
Měkké dřeviny na podpal
Start by měly obstarat měkké dřeviny. Máte-li doma navíc naštípány drobné třísky, není co řešit. Na počátek přijde papír, pak třísky, případně jemné smrkové větvičky a pak měkké dřevo ve větších kusech. Chcete-li oheň rozdělat dokonale, vyplatí se i po rozhoření nějakou dobu topit ještě měkkým dřevem. Následně pak dáváme tvrdé a oheň necháváme dokonale rozhořet. Když už je teplota taková, jaká by měla pro uzení daného sortimentu být, můžeme vkládat pochutiny.
Tvrdé dřevo pro celý proces uzení
Hodně opěvované je při uzení klasické tvrdé dřevo. Velmi oblíbený je hlavně buk, a to pro svou čistou podobu. Buk je při kompletně vysušeném stavu ideální v tom, že neprodukuje nijak ostrý kouř. To samé ale většinou platí i o dubu a habru. U dubu se ale mnohdy setkáváme se silnější kůrou, která není do udírny tím úplně pravým. Často její negativní vliv ale na chuti masa nepoznáme.
Zajímavé publikace o uzení: Zdroj obrázku Heureka.cz
Ovocné dřeviny jako ideální záležitost
Máte doma přichystané dřevo pocházející z nějaké zahradní ovocné dřeviny? Pak se dočkáte s největší pravděpodobností největšího úspěchu, jelikož maso bude dokonale provoněné skvělým aroma, jež jakékoli ovocné dřeviny při hoření produkují. Mnozí majitelé udíren řeší celý proces tak, že na počátku topí bukem a následně nakonec pro ovonění používají právě švestku, případně třešeň. V praxi si už vše musíte vyzkoušet sami, výsledek se jistě dostaví…
Dřevo na uzení: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.