Dřevěný popel má všestranné využití v zahradě. Naučte se jej používat
Dřevěný popel nevyhazujte, protože může mít v zahradě spoustu využití. Tak například poslouží jako hnojivo, protože obsahuje draslík, hořčík a vápník. To všechno jsou velmi důležité živiny pro celkové zdraví rostlin. Dále se jím dá zvýšit pH v půdě. Dřevěný popel obsahuje sůl, takže když jej nasypete na zeminu v okolí rostlin, měly byste je ochránit před hlemýždi, slimáky a dalšími škůdci s měkkými těly (mšice apod.). Jakmile se namočí, tuto vlastnost ztrácí, proto je třeba popel pravidelně doplňovat. A když už nevíte co s ním, můžete jej jednoduše přidat do kompostu. Obsahuje živiny, kterými kompost obohatí.
Dřevěný popel není vhodný pro všechny rostliny
Z dřevěného popela mohou mít prospěch například rajčata, mrkev a další druhy kořenové zeleniny. Dobrý prospěch budete mít také, pokud popel použijete kolem česneku či na citrusové rostliny, pažitku či saláty. Kromě toho se ale dají použít také do okrasné zahrady. Popel je vhodný například pro hortenzie, růže či levandule. Dřevěný popel naopak nepoužívejte pro rostliny, které milují kyselé půdy, jak jsou borůvky, petržel, azalky, brambory či ovocné stromy.
Foto: Pixabay
Pouze dřevěný popel
Popel z dřevěného uhlí není totéž, co dřevěný popel. Dřevěné uhlí jsou totiž obsaženy chemikálie, které mohou rostliny, na které popel použijete, poškodit. Není vhodné používat ani dřevo, které bylo natřené nebo jinak chemicky ošetřené. Nikdy takové dřevo na zeleninovou zahradu nepoužívejte, mohli byste zahubit své rostliny nebo dokonce kontaminovat půdu. Popel používejte raději v malém množství, než v příliš velkém.
Příprava dřevěného popela
S popelem manipulujeme až poté, co vychladnul. Použít jej nemusíte hned, můžete si například připravit zásobu ze zimního spalování dřeva v krbu. Popel skladujeme ve vzduchotěsné nádobě. Popel můžete přimíchat do kompostu, přimíchat do zeminy v okolí základny vašich rostlin nebo jej nasypat okolo rostlin, abyste odradili některé škůdce. Dřevěný popel můžete smíchat s vodou a použít jako zálivku rostlin.
Zdroje info:
https://www.tomatobible.com/wood-ash-for-tomato-plants/
https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/using-wood-ashes.htm
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!