Dřepčík: Likvidace postrachu křenu či mangoldu
Léto je v plném proudu a na vaší zahradě už nejspíše najdete spousty krásných rostlin a plno plodů. Pokud jen sbíráte a nic moc nemusíte řešit, jste šťastní lidé. Možná jste se už setkali i s nějakými těmi škůdci. Velmi nepříjemní jsou především dřepčíci. Tito malincí černí broučci, již se na světle lesknou, dokážou vytvořit velmi rychle kolonie, jichž se zbavuje neskutečně složitě. Jak tedy vlastně dřepčíky poznáte, co všechno likvidují a jak s nimi efektivně bojovat? Čtěte dál, vše vám prozradíme.
Dřepčíci se představují
O nějaké intro k dřepčíkům asi nic moc nikdo nestojí, nicméně přesto. Jedná se o broučky z rodu phyllotreta mající černou barvu. Jsou opravdu malinkatí, mají cca 2 mm. Nepříjemní jsou hlavně na jaře, nicméně bez problémů potrápí i v létě. Někdy se o nich hovoří také jako o skočkách. Když dřepčíka vyrušíte, skočí klidně i okolo 0,5 m. Většinou žijí v koloniích, takže takový skok od několika desítek kusů na vás není vůbec příjemný.
Lichořeřišnice se musí mít na pozoru!
Jak na dřepčíky, by si měl říkat hlavně ten, který má na zahradě lichořeřišnice a zeleninu brukvovitého charakteru. Nepříjemní jsou dřepčíci na křenu, o čemž se přesvědčíte v našem videu. Napadají v koloniích jeho listy, které pak postupně koušou a ničí. Ohrožená je ale i ostatní zelenina, mezi kterou patří mangold, kapusta, ředkvičky a kedlubny. Pochutnávají se hlavně na gigantech.
Jak na dřepčíky?
Hned několika způsoby. Obecně nesnášejí vodu. Rapidním zvýšením zálivky se lze menšího množství zbavit. Existují i některé elixíry vyrobené svépomocí. Smíchat lze česnek, ocet a mýdlovou vodu. Jinak z postřiků funguje Karate, případně postřik na dřepčíka a jiné škůdce Decis či Fast. Nemusíte postřiky? Zvolte lepové desky na dřepčíky a jiný hmyz. Postupně se nalepí, což ukáže i naše video.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.