Dracena je nenáročná, přelití vám ale tolerovat nebude
Dracena je skvělá rostlina i pro lidi, kteří nemají na pěstování tolik času nebo patří k těm, kteří na své rostliny často zapomínají. Patří totiž mezi nejméně náročné pokojové květiny. Hlavní součástí péče o ni je správná zálivka. Vězte, že méně je lépe – je mnohem snadnější vyřešit problém s nedostatečnou zálivkou, než řešit podmáčené a hnijící kořeny v důsledku nadměrného zalévání.
Dracena nesnáší příliš mnoho vody
Dracena může vy interiéru vypadat velice krásně a přitom vyžaduje jen minimum údržby, což z ní činí velmi oblíbenou interiérovou rostlinu. Navíc se skvěle hodí do moderních i tradičních prostor. Tato rostlina je původem z tropického pásma, díky čemuž vyžaduje určitou pozornost z vaší strany. v první řadě očekává dostatek vzdušné vlhkosti a zálivku tak akorát. Pokud jí v tomto nevyhovíme, bude na to reagovat hnědými nebo žlutými listy.
Dracena vyžaduje pravidelnou zálivku
Určit, jak často byste měli zalévat svou dracenu, není jednoduché. Důvodem je totiž to, že v interiérech mohou být různé podmínky – některé jsou sušší a teplejší, jiné zase chladnější. Kromě toho také typ substrátu ovlivňuje, jak rychle se z něj odpaří voda. Obecným pravidlem je zalévat svou rostlinu jednou až dvakrát za týden. Se zálivkou bychom ale měli počkat až do doby, kdy vyschne horní vrstva půdy.
Drenážní otvor a drenážní vrstva
Použijte květináč s drenážními otvory, kterými přebytečná voda odteče ven. Nezapomeňte ji po zálivce vylít. Předtím, než dracenu umístíte do této nádoby, je dobré na dno přidat drenážní vrstvu. To je materiál, kterým snadno protéká voda, jako oblázky, štěrk, písek, keramzit a podobně. Díky tomu předejte problémům s hnijícími kořeny. Voda tak snadno odteče pryč od kořenů vaší rostliny.
Dracena chce odstátou vodu
Nikdy nenechte substrát zcela vyschnout. K zálivce je ideální dešťová voda, můžete ale použít také odstátou vodu z kohoutku nebo převařenou vodu pokojové teploty. Příliš studená voda může rostlině způsobit tepelný šok. Použít vodu přímo z kohoutku není žádoucí, protože obsahuje mnoho chlóru, který se může negativně projevit na zdraví rostliny.
Přelitá dracena
Pokud vaší rostlině žloutnou a vadnou listy, které následně odumírají, a kmen je měkčí než obvykle, pravděpodobně své rostlině dopřáváte více vody, než byste měli. Co dělat s dracenou, kterou jste přelili? Zakročte co nejdříve! Vyjměte rostlinu z podmáčeného substrátu (pokud už jsou patrné hnilobné kořeny, odstraňte je). Připravte nový substrát a zasaďte do něj rostlinu. Dejte do polostínu a asi týden nezalévejte. Poté začněte s šetrnou zálivkou. Pokud je kmen ale příliš měkký, znamená to, že kořeny už uhnily. Rostlině bohužel není pomoci. Můžete se pokusit ji zakořenit, a to tak, že ji odříznete v tom místě kmene, který ještě nezačal měknout, a uložíte do vody. Až zakoření, přesaďte do nového květináče.
Zdroje info:
https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-dracenu-aby-nas-prerostla-23585.html
https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/dracena-podlewanie-jak-podlewac-draceny-aby-ich-nie-przelac-czego-nie-lubi-dracena-aa-UfLk-ymwi-srCe.html
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!