Dozrála vám na zahradě semena ibišků? Vysejte je hned, rychle ztrácí klíčivost
Zatímco na množení řízky už je u ibišku syrského (Hibiscus syriacus) poměrně pozdě, se semeny je situace zcela jiná. Nevadí jim ani zhoršené světelné podmínky během zimy, pokud je „přistrčíte“ dostatečně blízko k oknu. Nemusíte tak ztrácet čas při opatřování dalších sazeniček.
Mnohdy na tento fakt vlastně narazíte náhodou. Vydáte se ibišky před příchodem zimy ostříhat a překvapí vás tobolky plné zralých semen. Vyhazovat je na kompost by bylo opravdu škoda, vždyť na pěstování nejsou vůbec náročné.
Jak na výsev ibišků syrských
Vezměte si k ruce menší květináčky a naplňte je substrátem (nejlépe tím jemným, určeným pro množení a výsev). Do každého květináčku jemně zatlačte nanejvýš tři semínka. A zavlažte. Musí být stále vlhký, takže pokud si v tomto ohledu nevěříte, přetáhněte se něj igelitový sáček nebo květináčky umístěte do miniskleníčku.
Pokud bude všechno v pořádku, objeví se malé rostlinky už po měsíci. Až do jara o ně pečujte stále stejně, poté je však přesaďte do truhlíků nebo velkých květináčů – to aby dostatečně zesílily. Opravdu se to vyplatí. Už po dvou letech tak získáte sazenice, vhodné k venkovní výsadbě a to v podstatě s nulovou investicí. Budou vzrostlé a leckteré i nasadí na poupata.
Co s mladými ibišky v prvním roce života
Velmi jim prospívá letnění. Na konci sezóny se je pak nebojte ostříhat. Rozkošatí se. První zimu ještě dopřejte ibiškům doma – nejlépe na chladnější chodbě s dostatkem slunečního světla. Následujícího jara (od poloviny května, kdy už nehrozí riziko přízemních mrazíků) se však mohou bez obav podívat ven. Na zimu ještě jejich kmínek přihrňte mulčovací kůrou a dbejte na pravidelnou zálivku. Rychle se rozrostou a budou vám dělat radost po dlouhá léta. A to i přesto, že je pěstování ibišků ze semen o něco zdlouhavější než při použití řízků či hřížení.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)