Dosna nabízí nádech exotiky

Canna

Krásné a doslova nezničitelné dosny dokážou i na vaši zahradu přenést exotiku, o níž se vám ani nesnilo. Atmosféra tropického ráje se přenese i tam, kdy se to zdá být zcela nemožné. Nevěříte? V následujících řádcích vás o tom přesvědčíme! Zaměříme se i na pěstování kany, či canny, jak je dosna také hojně označována.

Více než 50 botanických druhů

Dosna je v podstatě hlíznatou rostlinou, která má svůj původ v teplejších oblastech Střední a Jižní Ameriky. V zahradách a parcích nacházejících se u nás a ve střední Evropě v podstatě zdomácněla. Jen mráz je pro ni stále problém. Není divu, již v 15. století, kdy byla dosna dovezena až k nám, nikdo nepočítal s tím, že by měla přes zimu obdarovávat lidi svou krásou. Velmi oblíbené jsou především hybridy Canna indica, C. coccinea, C. flaccida a také C. glauca. Květů se u dosen dočkáme od května až do října. Po odkvětu sbíráme černá semena.

Jak na pěstování dosny?

Rostlina dosna potřebuje hodně prosluněné stanoviště, případně pozici s mírným stínem. Pokud je ve stínu, blednou listy. Půdní podklad musí být bohatý na živiny. Na záhonech je zapotřebí přihnojovat hnojivy určenými na kvetoucí rostliny na zahradách. Jestliže zvolíte dusičnatá hnojiva, kana vám následně velmi špatně pokvete.

Pěstební koloběh

Jak již bylo předznamenáno, dosny jsou náchylné mrazu. Ze země tedy rostlina musí ven ještě před příchodem prvních podzimních mrazíků. Stonky jednoduše seřízneme a následně vyndáme ven oddenky, které se nesmí poškodit. Stane-li se tak, bude nutné nechat ránu dokonale zaschnout. Teplota pro přezimování by se měla pohybovat od 5 do 15 stupňů Celsia. Vyhoďte hnilobou či plísní napadené rostliny. Na jaře cca počátkem měsíce března se oddenky rozdělí. Poté je nutné nechat rány zaschnout a zasadit do květináčů. Předpěstování řešit nemusíte, pokud budete dávat oddenky přímo do půdy až v květnu. Oddělit se dají až těsně předtím.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.