Dopřejte zamiokulkasu medicínu, po které poroste jako divý
Zamiokulkas si právem získal oblíbenost a místo v mnohých domácnostech. Jistě není divu – jedná se o rostlinu, která dokáže příjemně a jemně dekorovat většinu domácností vybavených v jakémkoli stylu. Jeho drobné a jasně zelené lístky zaujmou v moderním i tradičním interiéru. A co je jistě výhodou – na pěstování není nikterak náročný, tudíž i úplní začátečníci se mohou jednoduše naučit, jak se o zamiokulkas správně starat. Jak ale ještě více podpořit jeho krásu a růst?
Péče o zamiokulkas
Zamiokulkas je překrásná rostlina, která nepotřebuje mnoho péče. Dbejte však na to, aby měla správnou zeminu, která je úrodná, humózní a kyselá. Pozor si také dávejte na přemokření a úplné vysušení. Substrát rostliny je dobré udržovat vlhký, ale ne mokrý. Na dno květináče nasypte například jemný štěrk či keramzit, aby přebytečná voda mohla volně odtékat a nezadržovala se v květináči. V případě, že si všimnete stojící vody v podmisce, ihned ji odlijte pryč. Jakmile si však všimnete, že listy začínají žloutnout, poskytněte jí zálivku.
Na správné umístění také nezapomínejte
Ve své domovině roste zamiokulkas pod stromy. Doma mu však dopřejte dostatek světla, ale nikoli přímé světlo. Dbejte také na vzdušnou vlhkost. Nesnese sucho a velké teplo, které bývá nejčastěji v panelových bytech. V takovém případě bude dobré, když rostlinu občas pomocí lahve s rozprašovačem navlhčíte. Klidně ji také můžete osprchovat ve vaně, ale dbejte na to, aby přebytečná voda odtekla. Rostlina je taktéž známá tím, že v místnosti čistí vzduch od toxinů. Nyní už ale ke zmíněné medicíně, která zlepší stav a zajistí lepší růst.
Podpořit v růstu ji můžete také speciálním hnojivem ze zahradnictví, pokud však máte raději taková hnojiva, která lze namíchat a připravit doma, jedná se o další a jistě skvělou volbu. Níže zmíněné hnojivo je vhodné ve chvíli, kdy nechtějí růst nové lístky a rostlina vysílá jasné signály, že nemá to, co potřebuje ke svému růstu. Připravte si jeden litr vody a jeden mililitr čpavku neboli amoniaku v 10 % koncentraci. Hnojení pomocí amoniaku poskytněte rostlině jednou za tři týdny. Navíc amoniak funguje jako dokonalý fungicid.
Zdroj: https://www.thesill.com/blog/how-to-care-for-zz-zamioculcas-zamiifolia, https://www.chemicalsafetyfacts.org/chemicals/ammonia/,
Foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)