Dopřejte svým růžím správnou výživu: průvodce hnojením růží

Růže červená

Ačkoli si níže můžete přečíst, kdy je potřeba hnojit růže, je zapotřebí používat svůj selský rozum. Rady uvedené níže se vztahují k obvyklým podmínkám: tedy počasí se vyvíjí tak, jako každý rok, předpokládá se, že růže pěstujete na průměrných půdních typech a lehké až středně těžké půdě. To znamená, že pokud máte například lehkou a velmi propustnou půdu, hnojení, které zde uvádíme na konci června/začátku července, je vhodné přesunout již na polovinu června.

První hnojení již v předjaří

Jakmile je to možné (klidně již v únoru před odkrytím růží), můžete použít první hnojivo. Doporučuje se 60 až 80 gramů plného hnojiva (Cererit apod.) na 1 m2. Dbejte na to, abyste hnojivo rozhodili rovnoměrně po celé ploše. Až budete odkrývat své růže, hnojivo tak lehce zapracujete do horní vrstvy půdy.

Růže

Růže: Foto Pixabay

Polovina května, čas na další hnojení

Jakmile růže začínají tvořit poupata, což je právě někdy v polovině května, je čas na další hnojení. Pokud popršelo, využijte toho a aplikujte hnojivo. Pokud zrovna déšť nepřichází, můžete si pomoci vlastní zálivkou. Na vlhkou půdu aplikujte rychle účinkující plné hnojivo (Herbasyn I apod.) v dávce 30 g hnojiva na 10 l vody. Závlaha je důležitá – na každý keř by měly přijít tři litry roztoku.

Další hnojení: konec června/začátek července

Použijte hnojivo jako v polovině května, a to i stejným způsobem – 3 litry na jeden keř. Opět je potřeba, aby půda byla vlhká.

Poslední hnojení: konec října/začátek listopadu

Právě přelom října a listopadu je obdobím, kdy je vhodné použít poslední hnojivo. Na 1 m2 použijte 30 g draselného hnojiva bez obsahu chloru (například síran draselný) a 30 g fosforečného hnojiva (například granulovaný superfosfát). Pokud byste chtěli nahrnovat půdu k zimnímu zakrytí, hnojení aplikujte až po zakrytí růží.

Růže: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!